Využijte dnes akční kód ANNA20 a získejte všechno nezlevněné zboží o 20 % výhodněji. Přivítejte s námi jaro a nakupte skutečně výhodně.

Ve vitamínech pro těhotné je nejdůležitější kyselina listová, ale důležitých je jich mnohem víc

Ve vitamínech pro těhotné je nejdůležitější kyselina listová, ale důležitých je jich mnohem víc

Dostatečný příjem vitamínů je klíčový pro správné fungování organismu. V období očekávání jsou ale snad ještě důležitější. Které vitamíny byste v těhotenství neměli pouštět ze zřetele?

Kde se vlastně v organismu bere rozdíl v poptávce po živinách v běžném životě a v těhotenství? Odpověď je nasnadě, poptávku po živinách navyšují dva faktory, vyvíjející se plod a jeho metabolické nároky a fyziologické změny ženina těla.

Vyvážená výživa matky v období těhotenství je nezbytná jak pro samotnou budoucí rodičku, tak pro správný vývoj dítěte. Pozor, stravování matky v době těhotenství může ovlivnit vývoj ještě nenarozeného jedince až do dospělosti. Absence či nedostatek některých živin prokazatelně způsobují vrozené abnormality a vývojové vady. Gestační podvýživa je příčinou vyšší nemocnosti potomka a jeho náchylnosti k chronickým onemocněním jako diabetes, hypertenze a nemocím kardiovaskulární soustavy v dospělosti.

Kyselina listová v těhotenství

Kyselinu listovou organismus potřebuje pro správný metabolismus aminokyselin a nukleových kyselin (DNA, RNA). Její dostatečná hladina je snad nejdůležitější pro vývoj embrya a plodu, tedy vývojových stadií, pro něž je typické rychlé buněčné dělení. Konkrétně je kyselina listová nutná pro uzavření neurální trubice v časných stadiích těhotenství a užívání doplňků stravy s jejím obsahem vykazují snížení výskytu defektů neurální trubice o 69 %. Jedná se například o anacefalii či rozštěp páteře, defekty mající vážné, až fatální následky. Protože k uzavření neurální trubice dochází mezi 21 a 27 dny od početí, tedy v době, kdy žena o těhotenství často neví, je vhodné v momentě, kdy o těhotenství žena uvažuje, začít užívat doplňky stravy pro těhotné s kyselinou listovou.

Vedle vlivu na nervovou soustavu může nedostatek kyseliny listové zapříčinit i další vrozené vady, jako je rozštěp rtu, patra či malformace končetin či kardiovaskulární malformace. Zvýšená koncentrace homocysteinu v krvi, typická pro těhotenství bez dostatečného příjmu kyseliny listové, bývá spjata s vyšším rizikem předčasného porodu, nízkou porodní hmotností, nízkou placentární hmotností, preeklampsií a dokonce potratem. Důvodů, proč se na příjem kyseliny listové v těhotenství zaměřit, je skutečně mnoho!

Podle doporučení by měly doplňky stravy obsahovat mezi 400-800 μg kyseliny listové, dbát by ale těhotná měla i na stravu bohatou na kyselinu listovou.

Vitamín A pro těhotné - pozor na nedostatek i nadbytek

Dostatek vitamínu A je pro zdravé těhotenství nezbytný. Jeho formy se totiž účastní regulace exprese genů, buněčného dělení a diferenciace, růstu a vývoje, ovlivňují zrak a obranyschopnost. Jsou nezbytné pro správný vývoj embrya a plodu, například kyselina retinová se účastní vývoje srdce, očí, uší a končetin.

Nedostatek vitamínu A v těhotenství bývá naopak spjat se špatnou imunitou, vyšší nemocností a náchylností k infekcím a v nejhorším případě novorozeneckou úmrtností. K těmto komplikacím nicméně dochází spíše ve vývojových státech, v zemích rozvinutých není nedostatek vitamínu A natolik častý.

Doporučení pro těhotné činí 750 μg denně vitamínu A. Toto množství však nepřekračujte, ve vysokých dávkách je totiž vitamín A toxický a může být příčinou vrozených vad. Z tohoto důvodu je žádoucí přestat během těhotenství používat kosmetické produkty s retinolem nebo jinými formami vitamínu A proti vráskám, nadměrné pigmentaci a akné.  

Vitamín B6 proti ranním nevolnostem

Tak jako většina vitamínu ze skupiny B, podílí se také vitamín B6 v těle na řadě procesů, mimo jiné ovlivňuje fungování nervového systému, formování a aktivitu červených krvinek, aktivitu steroidních hormonů, syntézu nukleových kyselin a vznik niacinu. Vitamín B6 má tři formy, pyridoxin, pyridoxal a pyridoxamin.

Těhotné by měly přijímat minimálně 1,9 mg vitamínu B6 denně. Již od 40. let 20. století se zkoumá vliv vyšších dávek vitamínu B6 na ranní nevolnosti spjaté s těhotenství, a podle dostupných studií může v tomto ohledu jeho dostatečný příjem ulevit. Aby byl vitamín B6 vůči nevolnostem účinný, je třeba jej přijímat výrazně vyšší množství než 1,9 mg denně, jedná se o dávky až 80 to 100 mg denně. V tomto rozmezí nehrozí toxicita vitamínu B6 a negativní vliv na vývoj plodu.

Riboflavin proti preeklampsii

Riboflavin se účastní energetického metabolismu a antioxidačních procesů. Těhotné ženy by jej měly konzumovat 1,4 mg denně. Jeho nedostatek bývá spojován s preeklampsií, vážným stavem, kdy se v těhotenství zvyšuje krevní tlak, podíl bílkovin v moči a dochází k otokům a silným krvácením. Za následek může mít dokonce úmrtí rodičky. Příčiny preeklampsie nejsou v současnosti uspokojivě objasněné.

Vitamín B12 ovlivňuje geny a DNA

Vitamín B12 vyžaduje organismus coby kofaktor dvou enzymů. První z nich přeměňuje homocystein na aminokyselinu methionin, který se účastní metylace DNA, procesu ovlivňujícího během embryonálního a fetálního vývoje expresi genů, diferenciaci buněk a formování orgánů. Jeho dostatečný příjem v těhotenství je tedy životně důležitý.

Je-li vitamínu B12 při těhotenství v těle nedostatek, zvyšuje se hladina homocysteinu, která bývá spjata s negativní projevy včetně preeklampsie, předčasného porodu, nízké placentární váhy, nízké porodní váhy, potratu a poruch neurální trubice.

Těhotné by proto měly užívat mezi 6 až 30 μg vitamínu B12.

Pro vitamín D sluníčko nestačí

S vitamínem D bývá často problém, a to nejen u těhotných žen, ale i u seniorů a dospělých. Ti všichni včetně maminek v očekávání by měly přijímat minimálně 50 μg denně.

V organismu se sice syntetizuje po osvícení kůže UVB zářením po dobu asi 15 minut (doba nutné expozice se liší podle geografické polohy, ročního období i barevného odstínu pleti a dalších faktorů), protože je ale nutný pro zdravý kostí a další procesy, je vhodné si jeho příjem pojistit užíváním doplňků stravy nebo potravinami obohacenými o vitamín D (mléka, džusy, cereálie).

Nedostatek vitamínu D v těhotenství bývá spjat s riziky pro matku i nenarozené dítě. Objevit se může preeklampsie a gestační diabetes, u dětí potom nízká porodní váha.

Vitamín K aneb krevní vitamín

Poptávka po vitamínu K u žen v těhotenství nevzrůstá, držet by se proto nastávající maminky měli doporučeného příjmu 90 μg denně ve věku 19 až 50 let a 75 μg denně ve věku 14 až 18 let.

Placentární přesun vitamínu K je nízký, všechny nové narozené děti tedy trpí nedostatkem vitamínu K. Část novorozenců má dokonce tak nízkou hladinu vitamínu K, že u nich dochází k problému se srážlivostí krve a krvácením. Proto je třeba příjem vitamínu K před porodem navýšit.

Biotin pro vývoj miminka

Biotin potřebuje organismus coby kofaktor pro enzymy karboxylázy a pro proces biotinylace, tedy propojení molekul biotinu s dalšími molekulami, například bílkovinami a nukleoproteiny. Pro tyto dva procesy je třeba organismu během těhotenství dodávat biotin, jelikož jsou přítomné a klíčové během rychlého dělení buněk, typických pro vývoj plodu.

Doporučení, kolik biotinu během těhotenství přijímat, jsou momentálně na stejné úrovni jako pro ženu netěhotnou, tedy 30 μg denně.

Antioxidanty vitamín C a vitamín E

Oxidační stres je pěkný prevít, negativně působí na tělesné tkáně, stárne kvůli němu naše pleť a také v těhotenství není nijak prospěšný, naopak může být příčinou preeklampsie. Proti oxidačnímu stresu nejlépe působí antioxidanty, a vitamín C společně s vitamínem E patří k těm nejsilnějším. Jejich užívání zlepšuje stav těhotenské hypertenze či preeklampsie. Přijímat byste proto měli minimálně 400 mg denně „céčka“ a 15 mg denně „éčka“ pro zdravé fungování organismu, v případě antioxidace během těhotenství dokonce více než dvojnásobné dávky.

Starší články:
Multifunkční prostředek proti únavě, depresi a pro celkové zdraví, to je rozchodnice růžová
Zdravý život7.3.2018

Multifunkční prostředek proti únavě, depresi a pro celkové zdraví, to je rozchodnice růžová

Sílu bylinek jako je rozchodnice růžová využívá tradiční lidová medicína po staletí i tisíciletí jako lék proti únavě, depresím a dalším zdravotním komplikacím. Dnes si tyto dary přírody nacházejí cestu také do zdravotnictví, farmakologie a kosmetiky.

YOUNG 4 EVER účinně bojuje proti stárnutí zevnitř
Zdravý život23.2.2018

YOUNG 4 EVER účinně bojuje proti stárnutí zevnitř

Většina z nás by chtěla zůstat navždy mladá. Tisíce let hledá lidstvo elixír mládí, který bohužel neexistuje. Vědci dnes potvrzují, že stárnutí je normální fyziologický proces organismu, který není možné zastavit. Existují ale způsoby, jak ho výrazně zpomalit. Dokonce lze odečíst i několik let na vzhledu nebo stavu vnitřních orgánů.

Jak zhubnout? Držte se těchto zásad, jak jíst, a ono to půjde!
Zdravý život16.2.2018

Jak zhubnout? Držte se těchto zásad, jak jíst, a ono to půjde!

Hubnutí není legrace. Teď, kdy už pominula nereálná lednová předsevzetí a hladovky a na permanentky do posilovny se vesele práší na poličce, se můžete do hubnutí pustit s rozvahou a odhodláním. Budete-li následovat tato doporučení, úbytek kilogramů se dostaví. Pomalu, ale jistě, a to je přesně přístup, jakým hubnout chcete. Rychlá řešení totiž často přináší nežádoucí jo-jo efekt.

Doplňky stravy pro sportovce aneb Kolagen nade vše
Zdravý život2.2.2018

Doplňky stravy pro sportovce aneb Kolagen nade vše

Ať už cvičíte doma u DVDčka, chodíte do posilovny, milujete jógu nebo nedáte dopustit na běhání, měli byste svoji pozornost zaměřit na kolagen. Může vám totiž pomoci dosáhnout lepších výsledků a podpoří vaše zdraví a optimální regeneraci.

Je kosmetika bezpečná? Pokud obsahuje tyto látky, nikoliv
Zdravý život1.2.2018

Je kosmetika bezpečná? Pokud obsahuje tyto látky, nikoliv

Kterým složkám kosmetických produktů byste se měli vyhnout a jaká jsou jejich potenciální rizika pro organismus?