Je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti?

Je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti?
Rubrika: Zdravý život 15.12.2017
tisk

Kolagen je nejčastěji se vyskytující bílkovinou v organismu, utváří tak zhruba 30 % veškerých tělesných bílkovin. Označení kolagen pochází z řeckého výrazu pro lepidlo „kola“. A kolagen skutečně takovým „lepidlem“, který udržuje šlachy, vazy, klouby, kosti, svaly a zejména pleť pohromadě, je. Bez kolagenu by se doslova rozpadly.

Kolagen se nachází v pojivové tkáni v srdci, svalech, kůži, vlasech, cévách, chrupavkách, nehtech a dokonce i játrech, v organismu je zkrátka všude. Existuje na 16 typů kolagenu, přičemž převažují tři, označené jako kolagen I., II. a III. typu. Ty tvoří na 90 % kolagenu v organismu.

Především v kloubních chrupavkách a kůži

Všechny typy kolagenu jsou bohaté na specifické aminokyseliny: glycin, prolin a hydroxyprolin. Každý z typů kolagenu se hromadí v jiných oblastech v těle. Kolagen I. a III. typu najdeme v kůži, také v šlachách a kostech. Kolagen II. typu se nachází v chrupavkách. V kůži kolagen produkuje její vrstva dermis. Dermis je základem, zatímco epidermis je na jejím povrchu.

Produkce kolagenu se v organismu snižuje s rostoucím věkem. Aktivita buněk fibroblastů, které utváří vedle kolagenu také elastin a kyselinu hyaluronovou, se snižuje. Právě zdě vzniká problém.

Hustoty kostí úbývá

Jakmile v organismu není kolagenu dostatek, svaly, stejně jako kůže, se začínají povolovat. Ztenčují se a oslabují chrupavky. Také kůže se ztenčuje a objevují se vrásky. Zjednodušeně lze říci, že dojde-li k úbytku kolagenu v dermis, projeví se to vznikem vrásek a povolením epidermis, tedy viditelným stárnutím pleti.

Kosti ztrácejí svoji hustotu. Úbytek kolagenu v kostech bývá příčinou problémů kostního aparátu, kdy jsou kosti křehké a náchylnější ke zlomenině. Úbytek kolagenu se projevuje dokonce i v plicích, čímž se zmenšuje objem vzduchu, který jsme schopni na jeden nádech vdechnout.

Hydrolyzovaný kolagen či želatina

Proto se bádání a snahy zdravotníků, vědců, profesionálních sportovců, ale i „běžných smrtelníků“ zaměřují na to, jak chybějící kolagen organismu dodat. Nejlepším způsobem je příjem přímo kolagenu jako takového, ať už v podobě hydrolyzátu či želatiny.

Mnoho lidí zaměňuje kolagen a želatinu, nebo předpokládá, že se jedná o tu samou látku. Rozdíl zde nicméně je. Veškerý kolagen pochází z živočišných produktů, nachází se v těch nejvíce chrupavčitých a tuhých částech masa, které obsahují nejvíce pojivové tkáně. Když tyto kusy povaříme, nebo spíše potáhneme, vyvaříme kolagen, z něhož se po ztuhnutí stane želatina.

Hydrolyzát kolagenu pro lepší absorpci

Jakmile je kolagen extrahován ze svého zdroje, je možné jej zpracovat dvěma způsoby. Jedním z nich je právě želatina, druhým z nich pak hydrolyzát kolagenu neboli hydrolyzovaný kolagen. V něm jsou proteinové molekuly rozloženy na drobnější částice, peptidy s krátkým řetězcem a aminokyseliny, tedy jednotky, které lidské organismus dokáže mnohem snáze přijmout a využít.

Oproti tomu nedenaturovaný kolagen tímto rozložením neprošel, pro organismus je proto pravděpodobně hůře absorbovatelný než kolagen hydrolyzovaný. A právě hydrolyzovaný kolagen bývá stěžejní složkou doplňků stravy (nejen) na klouby. Jejich účinnost prokázala nejedna studie, podle nichž dochází při užívání ke zmírnění bolestivosti kloubního aparátu, stejně jako usnadnění pohybu.  

Doplněk stravy pro sportovce

Kolagen nicméně není indikován je pro osoby trpící osteoartritidou a bolestmi kloubů, může napomoci snížit bolesti kloubů u aktivních sportovců, a tím pádem zlepšit jejich výkon. Podle této studie došlo po 24 týdnech užívání hydrolyzovaného kolagenu u skupiny atletů ke zlepšení symptomů všech zkoumaných parametrů (bolest kloubů v klidu, bolest kloubů při chůzi, bolest kloubů během stání, bolest kloubů při přinášení objektů, bolest kloubů při silovém tréninku).

Kolagen také na omlazení pleti

Pokud budete užívat kolagen společně s kyselinou hyaluronovou a vitamínem C, nejen, že podpoříte vlastní novotvorbu kolagenu v organismu, ale může dojít i k navýšení elasticity pleti, zlepšení mikrocirkulace a také redukci známek stárnutí pleti, o čemž hovoří tato studie. Kolagen společně s kyselinou hyaluronovou mohou navíc vedle pouhého estetického účinku na pleť ulevit ještě více v případě bolestí s klouby, kdy u osob s osteoartritidou, které je užívali, došlo k významnému snížení nepohodlí spojeného s bolestmi kloubů. 

Komplex kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C obsahuje doplněk stravy DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic.

DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic Chcete, aby byla vaše pleť vypnutá a bez vrásek? „Jděte“ na to tentokrát přes správnou výživu s přírodním výživovým doplňkem, který vaší pokožce dodá pořádnou dávku kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C, a podpoří tak vaše snahy o omlazení. To ale není vše, blahodárně navíc působí jeho složky kyselina hyaluronová a kolagen na klouby.
Skladem
Cena: 545 Kč

Jak tedy zní odpověď na otázku, kterou jsme položili v titulku, tedy zda je kolagen na klouby nebo pro omlazení pleti? Obojí je správně, vhodně zvolený kolagenový potravinový doplněk může být benefitem jak pro pleť, tak klouby, stejně jako kosti. 

Konec článku