Využijte dnes akční kód ANNA20 a získejte všechno nezlevněné zboží o 20 % výhodněji. Přivítejte s námi jaro a nakupte skutečně výhodně.

Osteoartróza

Jinak také osteoartritida, degenerativní onemocnění kloubů

Degenerativní artritida či osteoartritida patří k nejběžnějším chronickým onemocněním kloubů. Postihovat může všechny typy kloubů, nejčastěji však kolena, kyčle a krční páteř, drobné klouby na prstech rukou a klouby u palců na rukou a nohou.

Rozpad chrupavky

U zdravého, normálního kloubu pokrývají kloubní hlavice chrupavky. Umožňují hladký kluzký povrch pro pohyb kloubů a fungují také jako výstelka mezi kostmi.  U osteoartrózy dochází k rozpadu chrupavky, což má za následek bolest, otoky a problém s hybností kloubu. Jak se v průběhu času osteoartróza zhoršuje, může dojít dokonce k rozpadu kosti a vzniku výrůstků zvaných ostruhy.

Částečky chrupavky či kosti se mohou odloupnout a plovat volně v kloubním pouzdru. V důsledku toho začínají probíhat zánětlivé procesy a bílkoviny cytokiny a enzymy ještě více poškození rozvíjejí. V závěrečných fázích se chrupavka v podstatě ošoupe a kost se v kloubu tře o kost. To vede k ještě větší bolestivosti a poškození kloubu.

Velmi častá komplikace

Osteoartróza se objevuje u lidí různého věku, největší výskyt je však u seniorů starších 65 let. Mezi hlavní rizikové faktory patří vedle rostoucího věku obezita, dřívější zranění kloubu, nadužívání kloubu, slabé stehenní svaly a samozřejmě dědičnost.

Osteoartróza kolene se v průběhu života rozvine u každého druhého člověka

Ve věku 85 let ze u jednoho ze čtyř lidí rozvine postižení kyčelního kloubu a jeden ze 12 lidí starších 60 let má osteoartrózu ruky.

Symptomy onemocnění se liší podle toho, jaký kloub je postižen a do jaké míry. Nejčastěji se objevuje ztuhlost a bolest, zejména po ránu či dlouhodobé nečinnosti. Postižené klouby mohou otékat, zejména po delší aktivitě. Dále doháczí ke snížení rozsahu pohybu, vrzání či „loupání“ v kloubech, otok, bolestivost po aktivitách.

Jaké klouby postihuje osteoartritida nejčastěji?

  • Kyčle
  • Kolena
  • Prsty
  • Nohy

Jak v případě osteoartrózy ulevit?

  • Snažit si zachovat normální tělesnou váhu
  • Snažit se zlepšovat lepší kloubní mobilitu a flexibilitu
  • Mít dostatek fyzické aktivity
  • Užíváním medikamentů: analgetik, nesteroidních protizánětlivých léků, kortikosteroidů, kyseliny hyaluronové
  • Terapií: terapie chladem a teplem, cvičení na zvýšení rozsahu pohybu a flexibility, cvičení