Příčiny překyselení organismu. Znáte ty nejčastější?

Příčiny překyselení organismu. Znáte ty nejčastější?

Překyselení organismu lze považovat za civilizační onemocnění 21. století. Podle některých odborníků, především Kurta Tupperweina, autora knihy Pryč s kyselostí stojí překyselení organismu za mnoha zdravotními problémy.

Na to, nakolik příliš velké množství kyselin, ovlivňuje zdraví organismu, jsme se již v Magazínu krásy zaměřovali, přečtěte si například tento článek.

Jak vzniká překyselení organismu a co s tím? Jak vzniká překyselení organismu a co s tím? Dlouhodobé překyselení organismu je vážný stav, který může mít za následek mnoho zdravotních komplikací včetně větší náchylnosti k fraktuře kyčelního kloubu ve vyšším věku. I proto je vhodné snažit se překyselení organismu pravidelně redukovat.

Nyní se nicméně zaměříme na hlavní příčiny překyselení organismu!

Nedostatek kyslíku v organismu

Kyslíku je mimo jiné třeba, aby se živiny, které konzumujeme ve stravě, přeměňovaly v těle na energii. Nepřivádí-li krev dostatek kyslíku do tkání, v organismu mohou vznikat větší množství kyselých odpadních látek. Hluboké dýchání naopak může organismus alkalizovat.

Vhodným spojencem, který navyšuje transportní kapacitu kyslíku, je chlorofyl. Toto zelené barvivo najdete především v zelenolisté zelenině, jako je špenát, kapusta, kudrnka či brokolice, a vedle toho ve sladkovodních a mořských řasách, například v chlorelle.

Chlorofyl pravděpodobně snižuje aglutinaci (shlukování krve), v jejímž důsledku ubývá kapacit na transport kyslíku.

Špatné trávení

Ačkoliv existují potraviny, které v organismu působí zásadotvorně či kyselinotvorně, faktem je, že kyselé odpadní látky v organismu utváří jakákoliv strava, která není správně strávena. Pro zachování vyrovnaného pH organismu je proto vhodné zachovat si a podporovat dobré trávení.

Fungování trávicích enzymů v organismu podporuje mimo jiné minerál vápník. Společně s hořčíkem, draslíkem a sodíkem jej najdete v doplňku určeném pro snížení překyselení organismu ANTI-ACID by Brandeis Clinic.

Stres

Možná tomu nevěříte, ale zdrojem překyselení organismu může být i stres. Lidská nervová soustava má dvě větve, sympatickou a parasympatickou. Sympatický nervový systém bývá spjat se stresem, protože je nejaktivnější pod vlivem podráždění nadledvin, typicky v momentech, kdy jsme naštvaní nebo se něčeho bojíme. Sympatický nervový systém spouští kyselou reakci v organismu, která navyšuje jak tenzi, tak aktivitu. V kontrastu s tím stojí parasympatický nervový systém, který naopak spouští alkalickou nervovou systémovou reakci, která organismus uvolňuje. Právě proto může dojít k překyselení pH i výhradně ze stresu.

Hluboké dýchání a relaxační techniky mohou snižovat působení stresorů na organismus. Vliv stresu může neutralizovat také užívání doplňků stravy bojujících proti stresu. Velmi účinné jsou v tomto ohledu tzv. adaptogeny, mezi něž patří například eleuteriokok ostnitý, dříve známý jako sibiřský ženšen, či rozchodnice nebo vitánie.

Adaptogeny je přímo nabitý doplněk stravy pro životní vitalitu a energii LIFE ENERGY by Brandeis Clinic.

Špatná strava

Nejvýraznější vliv na překyselení organismu má samozřejmě strava. Mnoho lidí má ale stále trochu zmatek v tom, jak je to s kyselino- či zásadotvorností potravin. To, zda má daná potravina kyselé nebo zásadité pH, vůbec nevypovídá o tom, jak působí v organismu. Typickým příkladem jsou citróny, jejichž pH je velmi kyselé, na organismus nicméně působí zásadotvorně. Na druhou stranu maso má sice pH samo o sobě zásadité, jeho účinek na organismus je ale kyselinotvorný.

Vliv má obsah minerálů

Jak se tedy kyselinotvornost či zásadotvornost potravin určuje? Vliv má především obsah minerálů v dané potravině a to, jak snadno je organismus schopen ji strávit (protože jak už víte ze začátku tohoto článku, veškerá nestrávená potrava se stává kyselinotvornou).

Existuje sedm minerálů, které se chovají jako elektrolyty a napomáhají neutralizovat a vyrovnávat hladinu kyselin a zásad v těle. Čtyři z nich jsou alkalizující, tedy zásadotvorné a jedná se o sodík, draslík, hořčík, vápník. Je-li v organismu příliš kyselin, může tělo tyto čtyři prvky využít pro jejich neutralizaci a vyrovnání pH krve. Proto jsou potraviny bohaté na tyto minerály považovány za alkalizující.

Zbývající tři minerální elektrolyty, které jsou kyselinotvorné, acidizující, jsou síra, fosfor a chlór. Potraviny bohaté na tyto minerály proto řadíme k těm, které mají tendenci podporovat hromadění kyselin v organismu.

Společně tyto alkalizující a acidizující minerály formují dvanáct minerálních elektrolytických solí, které napomáhají vyváženému pH, regulují produkci energie i metabolismus tělesných tekutin. Jedná se o:

  • Chlorid draselný
  • Síran draselný
  • Fosforečnan draselný
  • Chlorid sodný
  • Síran sodný
  • Fosforečnan sodný
  • Chlorid vápenatý
  • Síran vápenatý
  • Fosforečnan vápenatý, který je hlavní složkou kostí a zubů
  • Chlorid hořečnatý
  • Síran hořečnatý
  • Fosforečnan hořečnatý

Většina ovoce a zeleniny je alkalizující, protože jsou snadno stravitelné a obvykle obsahují vyšší množství alkalických minerálů. Oproti tomu většina obilnin, luštěnin, ořechů a potravin s vyšším obsahem bílkovin, jako jsou mléčné produkty, maso, vejce či ryby, bývají spíše kvůli těžším trávení a vyššímu obsahu acidických minerálů v organismu kyselinotvorné.

Zelená zelenina (řapíkatý celer, kapusta kudrnka, špenát) obsahuje typicky velké množství solí draslíku, hořčíku a vápníku, je proto skvělým prostředkem pro omezení překyselení organismu. Obilniny a maso obsahují spíše více fosforečnanů, které v organismu formují více kyselin. Tyto typy kyselin jsou nicméně důležité především v zimě, protože napomáhají organismu udržet si teplo. Ani kyselinotvorné potraviny tedy nemusí být vždy špatné, klíč je v rovnováze! 

Starší články:
Jak dlouho trvá, než se bez cvičení sportovec dostane z formy?
Zdravý život1.11.2017

Jak dlouho trvá, než se bez cvičení sportovec dostane z formy?

Je to za mnohem kratší dobu, než byste čekali. Pomoci mohou doplňky stravy pro fitness a vliv má samozřejmě i to, jak jste na tom fyzicky.

Podzimní deprese není jen blbá nálada, ale je to skutečná lékařská diagnóza
Zdravý život27.10.2017

Podzimní deprese není jen blbá nálada, ale je to skutečná lékařská diagnóza

Padá na vás s příchodem podzimu a nástupem zimy splín? Nejste sami! Podzimní deprese je dokonce označení reálné diagnózy, o níž lékaři hovoří jako o sezónní afektivní poruše, tzv. SAD (z anglického označení seasonal affective disorder).

Nejdůležitější minerály pro vaše zdraví. Kde je vzít?
Zdravý život17.10.2017

Nejdůležitější minerály pro vaše zdraví. Kde je vzít?

Přemýšleli jste někdy o tom, jak lidský organismus zvládne veškeré své důležité každodenní úkoly?

Co zastaví vaše stárnutí? Vsaďte na antioxidanty a spol.
Zdravý život12.10.2017

Co zastaví vaše stárnutí? Vsaďte na antioxidanty a spol.

Po léta byli vědci přesvědčení, že stárnutí je nezvratitelný proces, nad kterým máme my sami pramalou kontrolu. Současné výzkumy nicméně naznačují, že tomu tak není a stárnutí organismu můžeme vlastním přičiněním ovlivnit.

Překyselení žaludku a jeho skutečné příčiny (a jídlo v tom tentokrát nehledejte!)
Zdravý život30.9.2017

Překyselení žaludku a jeho skutečné příčiny (a jídlo v tom tentokrát nehledejte!)

O pálení žáhy neboli překyselení žaludku panuje mnoho dezinformací. Například takové, že jej způsobují pouze „špatná jídla a nápoje“. To je ovšem pravda jen částečná.