Trápí vás padání vlasů? Vyzkoušejte kolagen

Trápí vás padání vlasů? Vyzkoušejte kolagen
Rubrika: Péče o vlasy 02.04.2018
tisk

Kolagen je aminokyselina, o níž se všeobecně ví, že působí blahodárně na kvalitu pleti i zdraví kloubů. Věděli jste ale, že může podpořit růst a omezit padání vlasů?

Kolagen je nejhojněji se vyskytující bílkovina v těle. Tato aminokyselina s dlouhým řetězcem se skládá ze čtyř samostatných aminokyselin, a to prolinu, glycinu, argininu a hydroxyprolinu.

Kolagen na klouby především

Nezastupitelnou roli hraje v obnově tělesných buněk a je zodpovědný za sílu a pružnost kloubů, šlach, vazů a kostí, důležitý je pro správné fungování a zdraví očí, kůže, vnitřních orgánů, ale i pro nehty a také vlasy.

Schopnost organismu produkovat kolagen se ale snižuje a asi od dovršení třicátého roku věku jej v těle postupně ubývá. Výsledkem jsou vrásky, šedivění vlasů a oslabení kloubů, kostí i dalších tkání v těle.

Jak souvisí kolagen s šedivěním vlasů?

Jeho dostatečná hladina v těle napomáhá zachovat kvalitní strukturu vlasových folikul. Právě ve vlasových folikulách je produkován pigment, který určuje barvu vlasů. Nejsou-li folikuly adekvátně vyživené a zdravé, objevují se šediny a vypadávání vlasů.

Vitamín C důležitý pro syntézu kolagenu

Abyste „dorovnali“ ubývající množství kolagenu, měli byste jej pravidelně zařadit do stravy, třeba v podobě pořádného vývaru z hovězího masa a kostí, nebo v podobě doplňků stravy. Myslet byste ovšem měli na to, že konzumace kolagenu automaticky nenavýší obsah kolagenu v těle, ale podpoří jeho produkci. K tomu, aby jeho syntéza probíhala tak, jak má, je ale vedle kolagenu nutná i dostatečná hladina vitamínu C.

Pokud tedy zvolíte cestu potravinovou, nezapomeňte si k vývaru dát i sklenici vody s citronem nebo třeba brokolici, karotku či červené ovoce, které vitamínu C obsahují velké množství. V případě doplňků stravy s kolagenem byste si měli prostudovat složení a ujistit se, že vedle kolagenu obsahují i „céčko“, jako v případě DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic, v němž navíc najdete i kyselinu hyaluronovou.

DIAMOND COLLAGEN + HA by Brandeis Clinic Chcete, aby byla vaše pleť vypnutá a bez vrásek? „Jděte“ na to tentokrát přes správnou výživu s přírodním výživovým doplňkem, který vaší pokožce dodá pořádnou dávku kolagenu, kyseliny hyaluronové a vitamínu C, a podpoří tak vaše snahy o omlazení. To ale není vše, blahodárně navíc působí jeho složky kyselina hyaluronová a kolagen na klouby.
Skladem
Cena: 545 Kč

Volné radikály mohou poškodit vlasy

Kolagen podporuje zdraví a hustotu vlasů na dvou frontách – stimuluje jak jejich růst, tak regeneraci. V organismu působí antioxidačně a inhibuje produkci volných radikálů. Jejich syntéza probíhá v těle zcela přirozeně a je výsledkem rozličných metabolických procesů.

Jsou nicméně mimo jiné zodpovědné za poškozování vlasových folikul, což může vést až k vypadávání vlasů. Dostatek kolagenu ve vlasové části hlavy naopak posiluje vlasové folikuly a zlepšuje růst vlasů. Kolagen navíc přidává vlasům i na objemu, protože zvětšuje průměr každého jednotlivého vlasu.

Kolagen také zlepšuje stav roztřepených konečků, které posiluje, a vhodný je proti lámavým, křehkým vlasům.

Jak na šedivé vlasy?

Pokud chcete včas zakročit proti vzniku šedin, vedle kolagenu byste se měli zaměřit i na příjem dalších živin, především vitamínů B5, B12, C, E a kyseliny listové.

Co dalšího kolagen dokáže?

Podpoří zdraví srdce a cév

Zlepšuje krevní oběh tím, že posiluje krevní cévy a propůjčuje jim pružnost. Podporou krevního oběhu se zlepšuje i transport živin krví, a tím pádem i zdraví pleti. Pozitivní vliv na cévy a žíly se podepisuje i na zdraví kardiovaskulární soustavy.

Stimuluje regeneraci pleti

Podporuje hojení pleti, protože napomáhá regeneraci a obnově pojivových tkání. Výsledkem jsou silnější svaly, zdravá kůže a klouby. Posiluje také klouby, svaly, chrupavky a vazy. Stimuluje regeneraci svalové hmoty a nejen sportovcům napomáhá urychlit hojení poranění.

Úleva od artrózy

Ulevit může i od negativních symptomů artrózy, zánětlivého onemocnění postihujícího klouby. Artróza omezuje pohyb a způsobuje bolesti kloubů v rukou, pažích, ramenou, kolen i kyčlí. Užívání kolagenu přitom může tyto bolesti redukovat. Příjem kolagenu může dokonce navýšit opětovný růst kloubních chrupavek.

Poradí si s celulitidou

Kolagen může zlepšit vzhled celulitidy, která vzniká, když tuková tkáň vystupuje skrz strukturu kůže až do jejích vrchních vrstev, a na jejím povrchu se pak objevují typické ďolíčky. Protože doplňky stravy s kolagenem obnovuje jeho hladinu v těle, napomáhá regeneraci struktur, které jsou příčinou celulitidy, a zpevnění pleti.

Kolagen proti vráskám

Užívat můžete kolagen proti vráskám. Ty se objevují v lokalitách, kde se kůže nejvíce pravidelně pohybuje, tedy v oblasti kloubů, rtů nebo na čele a v okolí očí. Vrásky, jemné linky a další nedostatky stárnoucí pleti těží z příjmu kolagenu nejvíce, opět díky podpoře regeneračních procesů v kůži, kterou kolagen zpevňuje.

Pro lepší trávení

Kolagen zlepšuje také trávení a podporuje zdraví trávicího traktu. I zde stimuluje regeneraci, konkrétně výstelek střev a dalších orgánů, čímž zlepšuje absorpci živin, a ve střevě také omezuje zánětlivé procesy. 

Konec článku