Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!

Kompletní list: Těmto látkám byste se v těhotenství měly vyhnout obloukem!
Rubrika: Zdravý život 22.05.2017
tisk

V těhotenství nestačí se jen vyhýbat plísňovým sýrům, sushi a neužívat některé léky, nebezpečí pro nenarozené miminko číhá i v kosmetických produktech. Čemu byste se tedy po devět měsíců „v očekávání“ (a následující měsíce kojení) vyvarovat, abyste minimalizovaly rizika?

Hexahydrát chloridu hlinitého 

Najdete ho v antiperspirantech, pozor si dejte i na chlorhydrát hliníku (Aluminium chlorohydrate) a anglické označení hexahydrátu Aluminum chloride hexahydrate.

Opalovací krémy s některými chemickými filtry

Na obalu hledejte látky jako avobenzone, homosalate, octisalate, octocrylene, oxybenzone, oxtinoxate, menthyl anthranilate a oxtocrylene. Od těch dejte ruce pryč.

Pleť je nicméně před škodlivým ultrafialovým zářením chránit i v těhotenství. Spolehněte se proto na fyzikální (minerální) ochranu, kterou zajistí oxid titaničitý a oxid zinečnatý.

Physical Sunscreen Dejte sbohem chemickým slunečním filtrům a spolehněte se na sílu oxidu zinečnatého a oxidu titaničitého v opalovacím krému Physical Sunscreen SPF 30. Kromě toho, že pleť chrání před UV paprsky, poskytuje díky obohacenému složení také ochranu před infračerveným, znečištěním a glykací. Už žádné bílé šmouhy a lepivý pocit na pleti, jen dokonalá ochrana. 100% bez nanočástic.
Dočasně vyprodáno
Cena: 980 Kč

Diethanolamin (DEA)

Diethanolamin najdete převážně v produktech na vlasy a celé tělo. Vyhýbejte se také oleamidu DEA, lauramidu DEA a cocamidu DEA.

Dihydroxyaceton (DHA)

Tato oblíbená složka samoopalovacích krémů může být škodlivá v případě vdechnutí.

Hydrochinon

Tato v Americe oblíbená látka pro zesvětlení pleti a redukci hyperpigmentace se podle naší legislativy nesmí v České republice používat. I přes to je nicméně možné pořídit si produkty s jeho obsahem přes internet. Během těhotenství ale dejte od hydrochinonu ruce pryč. V látkovém složení se skrývá také pod názvy hydroquinone, idrochinone a quinol/1-4 dihydroxy benzene/1-4 hydroxy benzene.

Parabeny

O tom, zda jsou parabeny zdraví škodlivé či nikoliv, se stále vedou debaty. V těhotenství je nicméně lepší neponechat nic náhodě. Vyhýbejte se tedy kosmetice, která má v ingrediencích vypsanou některou z těchto látek: propyl, butyl, isopropyl, isobutyl a methylparaben.

Retinol

Forma vitamínu A retinol má na pleť skvělé účinky. Během těhotenství od něj ale dejte ruce pryč, může totiž závažně poškodit nenarozený plod. V produktech se skrývá také pod označením vitamín A, kyselina retinová (retinoic acid), retinyl palmitát (retinyl palmitate), retinaldehyde, adapalene, tretinoin, tazarotene a isotretinoin.

Vitamín A je sice pro zdravý vývoj plodu nezbytný, nicméně jeho nadměrný příjem, ke kterému může snadno používáním retinolu dojít, může způsobit vrozené vady a toxické poškození jater.

Kyselina thioglykolová

Kyselina thioglykolová bývá součástí produktů na odstraňování chloupků. Vedle anglického označení thioglycolic acid ji najdete také pod slůvky acetylmerkaptan (acetyl mercaptan), merkaptoacetát (mercaptoacetate), kyselina merkaptooctová  (mercaptoacetic acid) a kyselina thiovanová (thiovanic acid).

Formaldehyd

Formaldehyd se využívá pro chemické rovnání vlasů, jako složka laků na nehty a lepidel na umělé řasy. V souspisu látek hledejte vedle formaldehydu také quaternium-15, dimethyl-dimethyl (DMDM), hydantoin, imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, sodium hydroxymethylglycinate a 2-bromo-2-nitropropan-1,3-diol (bromopol).

Pokud se lakování nehtů nechcete vzdát, pak volte takové laky, které jsou označeny „3-Free“ či „5-Free“, tedy neobsahují karcinogenní formaldehyd ani další dvě, respektive čtyři potenciálně škodlivé látky. Stačí do Google zadat heslo „3 free 5 free“ a vyjede vám hned několik seznamů, které laky na nehty do těchto kategorií spadají. Proč je formaldehyd a jeho deriváty nebezpečný? Zvyšuje riziko potratu a celkově může mít za následek problémy s plodností.

Ftaláty

Ftaláty se nachází v produktech se syntetickým aroma a lacích na nehty. Vyhněte se zejména diethylu a dibutylu. Přidávají se do plastů, aby byly pružnější, v kosmetických produktech zase navyšují a posilují jejich účinek (například v lacích na nehty či v parfémech). Spojovány bývají s vysokým krevním tlakem, ADHD i diabetem. Některé ze současných studií navíc poukazují na možnou souvislost mezi prenatální expozicí ftalátu a abnormálním vývojem plodu.

Toluen

Toluen,  u něhož panuje podezření ohledně karcinogenity, je běžnou součástí laků na nehty, někdy se označuje jako methylbenzen, toluol a antisal 1a.

Společně s ftaláty a formaldehydem se nazývají „toxické trio“, které bývá často přítomné v koncenčních lacích na nehty. Rozhodně se snažte mu vyhnout, a  to nejen během těhotenství.

Benzoylperoxid

Ačkoliv se i během těhotenství může obejvit urputné akné, tento účinný produkt na jeho potlačení určitě nepoužívejte. Podle většiny gynekologů může vážně poškodit plod, a proto doporučují se jeho používání vyvarovat.

Esenciální oleje

Ačkoliv jsou esenciální oleje látky přírodní charakteru, neznamená to, že je během těhotenství bezpečné je používat. Pokud se totiž nepoužívají přesně tak a v takové koncentraci, jak mají (jenže kdo to stanoví?), mohou být vysoce nebezpečné, a to nejen v období těhotenství. Pozor si dejte zejména na vysokou koncentraci.

Na které si dát pozor? Zejména na tea tree oil a rozmarýnový olej. Olej z čajovníku je v případě požití velmi toxický. Způsobovat může dermatitidu, lékové reakce, puchýřovité onemocnění nazývané lineární IgA a má také estrogenní účinky. Riziko pro těhotné je právě v těchto potenciálně hormonálních účincích tea tree oilu, které mohou vyvolat předčasné kontrakce. Rozmarýnový olej může zase zvýšit krevní tlak a ve vysokých dávkách pak děložní kontrakce.

Amoniak

Amoniak je běžnou součástí barev na vlasy. V posledních letech se spekuluje, nakolik je barvení vlasů v těhotenství bezpečné. Amoniak každopádně může podráždit pleť a plíce. Proto je vhodné se mu během těhotenství vyhnout. Naštěstí existuje mnoho barev na vlasy, které amoniak neobsahují.

Konec článku