Antioxidanty, bojovníci proti stárnutí pleti

Antioxidanty, bojovníci proti stárnutí pleti
Rubrika: Zdravý život 27.03.2012
tisk

Boj antioxidantů proti volných radikálům, kteří při větším množství působí předčasné stárnutí pleti, je v poslední době probírané téma. Jaké látky označujeme jako antioxidanty, a které nejlépe působí v prevenci proti stárnutí pleti? Dozvíte se v následujícím článku.

Co jsou volné radikály a kdy jsou škodlivé?

Volné radikály jsou produktem přirozených metabolických procesů v našem organismu. Vznikají negativním působením faktorů vnějšího prostředí jako např. UV záření, kouření nebo smog a významnou měrou se podílejí na stárnutí pleti. Kyslíkové radikály plní v našem těle řadu funkcí a nebezpečné jsou až tehdy, vytvoří-li se jich větší množství. Bohužel díky lidskému působení jich v našem životním prostředí a těle neustále přibývá a tím se jejich negativní působení zvyšuje. Radikály se podílí na vzniku vrásek, nepravidelné pigmentaci, ztrátě pružnosti pokožky a jejího mladistvého vzhled.
 

Nasaďte do boje antioxidanty!

Protivníkem volných radikálů jsou antioxidanty. Některé z nich si v menším množství naše tělo dokáže vytvořit samo, větší množství bychom mu však měli dodat v potravě. Některé kosmetické přípravky obsahují také větší množství antioxidantů, můžeme je tedy pokožce dodat v pleťových krémech či maskách. 
 
Vitamín A (karotenoidy, retinol) je základním vitamínem krásy a zdraví pleti. Regeneruje pokožku, udržuje ji jasnou a čistou a přispívá k dobrému stavu vlasů. Zmírňuje proces stárnutí a redukuje jemné vrásky. Je silným antioxidantem a má protizánětlivý účinek. 
 
Deficit vitamínu C vyvolává na pokožce mnoho příznaků stáří jako je vrásnění či vznik tmavých skvrn a podlitin. Vitamín C je vhodný pro redukci nadměrné pigmentace pokožky, efektivně působí proti vráskám a stimuluje syntézu kolagenu. 

Zelený čaj jako antioxidant

Vitamín E působí velmi příznivě na celkovou vitalitu pokožky, pomáhá léčit různé její choroby a poškození, podílí se na hojení jizev. Éčko je nejlepší přírodní antioxidant. Zbavuje pokožku volných radikálů a tím zmírňuje proces stárnutí a redukuje jemné vrásky. Tento vitamín je obzvláště vhodný pro používání během léta, protože chrání pokožku před účinky UV záření. 
 
Vhodným kosmetickým pomocníkem plným antioxidantů jsou vitamíny pro pleť Monodermá A15, C10 a E5. Jsou přírodní ochranou a podporují aktivity antioxidačního systému. Každé balení obsahuje 28 ampulí na měsíční kúru, jejich účinek se objeví již po první aplikaci. Existují také různé antioxidační séra, jejichž složky dokážou chemickými reakcemi stabilizovat volné radikály v pokožce. Za nejúčinnější z 9 antioxidačních sér byl vyhlášen Firewall od firmy Medik8.
 
Dalším významným kosmetickým antioxidantem je koenzym Q10. Přispívá k zachování mladistvého vzhledu pokožky, zvyšuje její elasticitu a zpomaluje vznik vrásek. Jeho účinky významně doplňuje vitamín E, ideální je tedy kombinace těchto látek.  
Známým a opravdu účinným antioxidantem je zelený čaj. Zpomaluje stárnutí a chrání buněčnou DNA před škodlivými účinky slunce. Antioxidační složky pronikají do pokožky velmi snadno, proto mohou být kosmetické přípravky s jeho obsahem skutečně efektivní. Je však třeba, aby koncentrace polyfenolů a flavonoidů byla vyšší než 50 %
Konec článku