Ceramidy

Lipidové molekuly nacházející se uvnitř buněčných membrán

Ve svrchní vrstvě kůže udržují ceramidy buňky pospolu, a formují tak ochrannou vrstvu, která pleť dme vzhůru a napomáhá v ní zachovat vlhkost. Představit si můžete zjednodušeně buňky jako cihly a ceramidy jako maltu, která je udržuje pospojované.

Jako součást produktů péče o pleť nahrazují ceramidy chybějící přirozené lipidy, o které kůže přišla v důsledku vystavování agresivním vnějším faktorům, používáním nadměrně vysušujících produktů, ale i přirozeným stárnutím.  Ceramidy obnovují hydrataci pleti, posilují její přirozenou bariéru a napomáhají ochraně před vnějším poškozením. Jsou také efektivní v boji proti různým formám ekzémů.

Pro jaké typy pleti jsou tedy produkty s obsahem ceramidů nejlepší?

Vedle toho je využívají i omlazující produkty. Chrání totiž pleť před předčasným stárnutím, protože brání jak poškození pleti zvnějšku, tak zachovávají její hydrataci.

Proč jsou vhodné pro suchou a citlivou pleť? Zejména proto, že se jedná o látky, které se v kůži přirozeně nachází. Když je jich nedostatek, ceramidy aplikované zvnějšku se zkrátka jen nakupí na již existujících zásobách.