Předčasné stárnutí pleti

Stav, kdy se na pleti začínají objevovat vrásky a další příznaky stárnutí dříve, než je běžné

Pleť v oblasti obličeje je mnohem jemnější a slabší než na zbytku našeho těla. Právě to je důvodem, proč se právě na obličeji začínají objevovat jako první vrásky a jemné linky. Zatímco stárnutí pleti obvykle pozorujeme kolem čtyřicátého roku věku, na obličeji mohou být první známky stárnutí patrné mnohem dříve. Tomuto jevu pak říkáme předčasné stárnutí pleti.

Důvody předčasného stárnutí pleti nejsou zcela jednoznačné. Vliv environmentálních, hormonálních a fyziologických faktorů na předčasné stárnutí pleti se liší, nejvýraznější však má rozhodně vystavování pleti UVA záření. UVA paprsky procházejí hluboko do pleti. Často se o nich také hovoří jako o „paprscích stárnutí“. Ve vysokých dávkách totiž způsobují ztmavení a pigmentaci pleti a urychlují proces jejího stárnutí tím, že ničí kolagen, takže se pokožka jeví jako suchá, vrásčitá a hrubá s tmavšími oblastmi. Vliv na stárnutí má ale také stres, nedostatek spánku a kouření. Nedostatek spánku a stres také ovlivňují množství hormonů v organismu, které mají vliv na kvalitu pleti, jako například spánkový hormon, který podporuje její mladistvý a vypnutý vzhled. Kouření zvyšuje v organismu počet volných radikálů, čímž také dochází k urychlení procesu stárnutí a snížení elasticity pleti.

Jak se zbavit známek stárnutí?

Mezi hlavní znaky předčasného stárnutí pleti patří popraskané žilky na obličeji, hyperpigmentace, stařecké skvrny, jemné linky a vrásky. Ty jsou důsledkem působení UVA záření na pleť. Indikátory předčasného stárnutí pleti jsou i barevné nerovnosti a aktinická keratóza, která se projevuje vznikem rudých skvrn na obličeji zejména v oblastech koutů a tvářích.

Jak se předčasnému stárnutí pleti vyhnout? Ideální je v případě, že vyrážíte na sluníčko, používat přípravky s SPF ochranou. Ten by měl používat každý včetně dětí každý den. Klíčový je také dostatek spánku (alespoň šest až sedm hodin denně), vyvážená strava, snížená konzumace alkoholu a samozřejmě nekouření. Vhodné je také vyvarovat se nepřirozených výrazů obličeje (například „vraštění obočí“ a čela) a nespat každou noc na stejném boku. To vše má totiž na vznik vrásek a na stárnutí pleti vliv.

Jestliže je vaše pleť již poškozená a vrásky a jemné linky jsou viditelné, stále existuje pomoc. Omlazení pleti můžete dosáhnout také používáním vhodně zvolených produktů. Poohlédněte se po přípravcích s obsahem retinolu! Pro stárnutí pleti je typická snížená produkce proteinu kolagenu, v jejímž důsledku dochází ke snížení elasticity pleti. K tomu obvykle dochází kolem čtyřicátého roku věku, nicméně v případě předčasného stárnutí i mnohem dříve. Aplikace retinolu však v organismu produkci kolagenu podporuje.