Silymarin

Komplex flavonoidů získávaných z rostliny ostropestřec mariánský

Silymarin je unikátní komplex flavonoidů obsahující silybin, silydianin a silychrisin, který se získává z ostropestřece mariánského. Tyto jedinečné fytochemikálie působí blahodárně na lidský organismus.

Extrakt z ostropestřece mariánského se nejčastěji využívá pro podporu funkce jater, jejich ochranu a zlepšení trávení, a jeho užívání lze vystopovat až do období starého Řecka. V roce 1968 pojmenovala skupina německých vědců aktivní látkou právě komplex flavonoidů silymarin. Od té doby se pozornost vědecké obce zaměřuje na potvrzení pozitivního vlivu silymarinu. V současnosti se využívá nejen pro podporu funkce jater a léčbu patologických stavů jater (cirhóza, hepatitida, ztučnění jater).

Silymarin se využívá pro:

  • Regeneraci buněk jater poškozených užíváním alkoholu či drog
  • Zlepšení stavu jater
  • Zlepšení kvality života pacientů s cirhózou jater
  • Součást léčby virové hepatitidy
  • Ochranu jater před farmaceutickým stresem při užívání některých typů léků

Podporuje detoxikaci

Silymarin působí antioxidačně, čímž neutralizuje volné radikály, které mohou poškozovat buňky vystavené toxinům. Podle některých studií je silymarin až desetkrát silnějším antioxidantem než je vitamín E.

V játrech navyšuje obsah glutathionu o více než 35 %. Tento tripeptid a silný antioxidant je zodpovědný za vyloučení a ochranu organismu před řadou hormonů, léků a chemických látek. Jeho vysoká hladina v játrech navyšuje jejich detoxikační kapacitu.

Silymarin navyšuje také hladinu důležitého antioxidačního enzymu superoxid dismutázy. Dále stimuluje syntézu bílkovin v játrech, což má za následek navýšení produkce nových jaterních buněk nahrazujících ty poškozené. Vedle toho inhibuje syntézu leukotrienů, mediátorů zánětu, které mohou být jednou z příčin lupénky.