Máta peprná

Léčivá bylina s mnoha blahodárnými účinky na lidský organismus

Pro většinu lidí není mentolová příchuť máty peprné neznámá. Známe ji ze zubních past, sladkostí a žvýkaček. Není to ale zdaleka jen zlepšení dechu, čím dokáže máte peprná organismu pomoci. Účinná je topicky v kosmetice, zlepšuje trávení a působí antibakteriálně.

Máta na trávení

Máta peprná je hybridní rostlinou, která vznikla přirozeným křížením máty vodní a máty klasnaté. Růst dokáže máta téměř všude, nejvíce ale roste v Evropě a Severní Americe. V lidové medicíně se využívá pro úlevu od bolestí, moderní medicína ji pak využívá spíše pro její antibakteriální vlastnosti a to, jak napomáhá stimulovat trávení.

Máta ulevuje od závratí a problémů s trávením, především v případě symptomu dráždivého tračníku. Zejména v těhotenství se často využívá extrakt či esenciální olej z máty v případě ranních nevolností.

Proti lupům

Vedle toho je máta peprná často složkou šamponů na mytí vlasů, které zjemňuje, osvěžuje vlasovou část hlavy, odstraňuje lupy a stimuluje prokrvení vlasového skalpu. Někteří lidé dokonce věří, že stimuluje růst vlasů. Ze skalpu také odstraňuje odumřelé kožní buňky a váže se na vlasové folikuly, které obohacuje o bílkoviny. Díky tomu propůjčuje vlasům lesklý a zdravý vzhled.

Pomůže při nachlazení

Mentol, který máta peprná obsahuje, zlepšuje průchodnost nosu. Uvolňuje a ředí také hlen přítomný v nose a zklidňuje zánět nosních dutin. Ulevit tak dokáže i v případě alergií.

Při topické aplikaci máta ochlazuje pleť, čímž ji zjemňuje. Zklidňuje podráždění pleti v případě kopřivky nebo po dotyku jedovatce kořenujího. Ulevuje také od svědění po štípnutí hmyzem.

Vzhledem k tomu, že přirozeně eliminuje bakterie, napomáhá chránit dutinu ústní, včetně zubů a dásní před bakteriemi.

Máta peprná se typicky vyskytuje v podobě listů, které se využívají při přímém použití na čaje a výluhy, či jako koření a mají jemně mentolovou chuť, dále v podobě oleje či extraktu nebo coby doplňku stravy či jeho součásti.