Léčba jizev

Léčba jizvy závisí vždy na stáří a typu jizvy, možností, jak jizvy léčit, je vícero

Typů léčby jizev  je mnoho, mimo jiné například:

Chemický peeling

V případě chemického peelingu se využívá chemikálií, které řízeně rozkládají vnější vrstvy epidermis, což vede k olupování pleti a redukci jistých problémů s pletí, včetně výrazných jizev po akné. V závislosti na hloubce peelingu se využívá různých typů substancí. Je však třeba dbát opatrnosti vzhledem k hloubce peelingu a následné nutné době rekonvalescence, zejména u osob s tmavším odstínem pleti a u jedinců, kteří jsou náchylní k rozvoji keloidních jizev.

Výplňové injekce

Výplňové injekce s kolagenem mohou být užívány k vyvýšení atrofických jizev na úroveň okolní pokožky. Potenciální riziko plynoucí z této metody je možná alergie na výplňový materiál.

Dermabraze

Dermabraze zahrnuje odstranění svrchní vrstvy pleti pomocí speciálních nástrojů. Většinou je podáváno lokální anestetikum.

Laserové ošetření

Laserem se ošetřují zejména hypertrofické a keloidní jizvy. Tato procedura vyhlazuje epidermis skrze kontaktní chlazení. Obvykle je třeba vícero sezení, aby bylo dosaženo skutečného vyhlazení jizev a zlepšení textury a barevného odstínu pleti a zlepšení hybnosti u keloidů a hypertrofických jizev.

Radioterapie

Nízkodávková povrchová radioterapie se někdy využívá jako prevence vzniku hypertrofické a keloidní jizvy. Vědci je tato metoda považována za efektivní, nicméně je využívána pouze v extrémních případech kvůli potenciálním rizikům plynoucích z vedlejších efektů.

Silikon

Silikon je hojně využíván v případech, kdy chce dermatolog zabránit zformování jizvy nebo zlepšit vzhled jizvy již vytvořené.

Steroidy

Vyrovnání a zjemnění keloidních a hypertrofických jizev může napomoci i dlouhodobá aplikace kortikosteroidových injekcí. Topická aplikace steroidů za efektivní považována není.

Chirurgický zákrok

Jizevnatou tkáň je také možné zcela vyříznout. Po excizi se obvykle nové zranění zhojí lépe.