Kyselina ellagová

Polyfenol s pozitivním vlivem na zdraví organismu

Kyselina ellagová je polyfenol, který se přirozeně vyskytuje v ovoci a zelenině, některé druhy jej obsahují v komplexní formě ellagitaninu. Ten se na kyselinu elagovou přeměňuje až v organismu.

Ochrana pro rostliny

Rostliny kyselinu elagovou produkují coby ochranu před patogenními organismy a přirozenou ochranu před ultrafialovým zářením z taninů a dalších vlastních chemických látek. Největší množství se jí nachází ve tmavých bobulích, podobně jako další typy antioxidantů. Nejbohatší jsou na ni maliny, ostružiny, jahody, borůvky, brusinky, granátové jablko a různé druhy ořechů, především pekanové a vlašské.

Podobně jako působí kyselina elagová v rostlinách účinkuje i v lidském organismu. Kyselina elagová tak brání vstupu patogenů, jako jsou viry, bakterie a plísně, do těla a jejich dalšímu množení v něm, protože omezuje jejich enzymatickou aktivitu.

Silný antioxidant pro organismus

Kyselina ellagová působí silně antoxidačně, čímž napomáhá ochraně organismu před škodlivým vlivem volných radikálů. Vedle jejího antioxidačního působení se zkoumá i vliv kyseliny elagové na rakovinu, u níž tato studie naznačuje, že může zpomalovat růst nádorových buněk a inaktivovat je.

Další studie naznačují, že by mohla být kyselina elagová podporou hubnutí, je nicméně třeba potvrdit závěry těchto výzkumů také na lidských dobrovolnících.

Omlazení s kyselinou elagovou

Při topické aplikaci působí kyselina elagová anti-agingově, díky svému antioxidačnímu působení podporuje zachování obsahu kolagenu, čímž zlepšuje vzhled vrásek. Navíc snižuje zánětlivou reakci pleti, například po ozáření ultrafialovým zářením, a zlepšuje stav fotopoškozené pleti.

Kyselina elagová inhibuje enzym matrix metaloproteináza, který v organismu spouští rozpad kolagenu, a je tím pádem zodpovědný za stárnutí pleti. Inhibuje též enzym tyrozináza zodpovědný za nadměrnou pigmentaci, čímž napomáhá mladistvéhmu vzhledu pleti bez stařeckých skvrn a dalších typů pigmentací. Neovlivňuje přitom přímo DNA melanocytů, je proto bezpečnou alternativou agresivnějších zesvětlujících látek, jako je hydrochinon.