GABA

Kyselina gamma-aminomáselná

Kyselina gamma-aminomáselná je neurotransmiter, který napomáhá vysílat signály mezi mozkem a nervovým systémem. Přirozeně vzniká v mozku z glutamátu, proces vzniku katalyzuje aktivní forma vitamínu B6 a enzym glutamát dekarboxyláza.

Úleva od úzkostí

Hlavní funkcí GABA je snížení aktivity nervových buněk. Podle řady výzkumů se může GABA hrát roli při depresích, úzkostných poruchách a stresu. Předpokládá se nicméně, že má GABA zklidňující účinek a její zvýšený příjem může ulevovat od úzkostí tím, že snižuje dráždivost neuronů.

Ta bývá spjována s negativními pocity. Úzkostné stavy, stejně jako návaly paniky přitom bývají spjaty s přirozeně nižší hladinou GABA v organismu. U geneticky podmíněných panických záchvatů jsou v mozku jedinců taktéž pozorovány nižší koncentrace GABA, odbodně jako u osob trpících depresemi. V momentě, kdy dojde k ústupu deprese, dochází k nárůstu koncentrace GABA.

Proti problémům s nespavostí

V případě problémů s usnutím a nespavostí může GABA díky svému zklidňujícímu účinku přirozeně navodit spánek a zkrátit dobu potřebnou k usnutí. Podle výzkumů mají pacient trpící insomnií v mozku podobně jako v případě pacientů s úzkostnými poruchami nižší koncentraci GABA. Zlepšovat může soustředění u ADHD a zvyšuje hladinu růstového hormonu v těle.

Často se využívá coby přírodní doplněk stravy pro zlepšení nálady a úlevu od menstruačních bolestí a negativní projevů premenstruačního syndromu, mezi něž patří výkyvy nálady či únava. Během menstruačního cyklu totiž dochází k přirozeným výkyvům GABA, jejíž obsah se s postupujícím cyklem snižuje. Působit dokonce může jako přirozené analgetikum při menstruačních bolestech.

GABA působí v organismu protizánětlivě, snižovat může negativní projevy zánětlivých onemocnění, jako je revmatoidní artritida a další zánělivá onemocnění kloubů.