Fenykl obecný

Bylina s domovem ve Středomoří s řadou pozitivních vlivů na lidský organismus

Fenykl obecný je trvalka s typickým žlutými, příjemně voňavými květy. Ač pochází ze Středozemí, v současnosti roste po celém světě. Jeho pozitivní účinky znali již staří Řekové, stejně jako jej znaly staré cilivizace v Číně, Indii a Egyptě. Římský lékař Plinius jej doporučoval při zlepšení zraku.

Koření s blahodárným vlivem

Sušená semínka fenyklu se využívají coby koření, kdy pokrmu dodávají anýzovou příchuť. S anýzem si nicméně fenykl nesmíme plést, jakkoliv vypadají a chutnají podobně, nejedená se o stejnou rostlinu. Semena fenyklu na rozdíl od anýzu se využívají v tradiční medicíně.

Fenykl při orální užití zlepšuje problémy trávicí soustavy, jako je pálení žáhy, plynatost či nadmutost. Kromě toho pozitivně působí při nechutenství a kolikách. Redukuje také růst nadměrného ochlupení u žen a zlepšuje vaginální diskomfort při menopauze. Preventivně působí proti spálení od slunce. Fenyklový olej a fenyklová semena se využívají v potravinách jako ochucovadlo. V kosmetických produktech se využívá coby přírodní parfemační látka, v minulosti nacházel využití coby přírodní repelent.

Extrakt z fenyklu může uvolňovat střevo a snižovat produkci hlenu v dýchací soustavě. V organismu navíc může působit estrogenně.