Anatomie kůže

Kůže se skládá ze tří odlišných vrstev: epidermis, dermis a hypodermis. Každá z nich má rozdílné buněčné složení a fyziologické fungování

Epidermis

Svrchní vrstva epidermis obsahuje zejména keratin, který posiluje pleť, a melanin, který se nachází v základních vrstvách epidermis, je zodpovědný za barvu pleti. Důležité buněčné komponenty v imunitním rozpoznání patogenů zvané Langerhansovy buňky se nalézají taktéž v epidermis. Ta poskytuje ochranu před vnějším prostředím, přičemž primární bariérou je stratum corneum.

Dermis

Dermis je přímo pod epidermis a kůži poskytuje podporu a sílu. Na rozdíl od epidermis obsahuje dermis nervy, cévy a fibroblasty, které zásobují senzorické receptory, přivádí živiny a podporuje pevnost kůže. Nejhojnějším pojivovým materiálem v dermis je kolagen, vláknitá bílkovina, jejíž primární funkcí je zachovat pevnost pleti. Elastinová bílkovinná vlákna zkombinovaná s kolagenem pleti propůjčují pleti elasticitu.

Základ dermis sestává z látek jako jsou komplexní cukry (glykosaminoglykany), glykoproteiny, kyselina hyaluronová a chondroitin sulfát. Společně formují „tmelicí a želírovací“ základ, který se váže na molekuly vody, čímž umožňují živinám a kyslíku přístup do tkáně. Uvnitř dermis se produkují nové kožní buňky, které se posléze mohou pohybovat směřem ke svrchním vrstvám pleti do epidermis.

Hypodermis

Nejspodnější vrstvou kůže je podkoží (hypodermis). Obsahuje tukové buňky adipocyty, které napomáhají izolovat tělo a zachovat jeho teplo, stejně jako u dalších pojivových tkání. Kůže obsahuje  mazové a potní žlázy, které působí preventivně proti její suchosti, chrání ji před bakteriemi a napomáhá zachovat tělesnou teplotu (termoregulace).