Využijte dnes akční kód ANNA20 a získejte všechno nezlevněné zboží o 20 % výhodněji. Přivítejte s námi jaro a nakupte skutečně výhodně.

Zmáhá vás únava a bez energie se vám do ničeho nechce? Na vině může být onemocnění

Zmáhá vás únava a bez energie se vám do ničeho nechce? Na vině může být onemocnění

Nedostatek energie může pramenit z mnoha příčin. Na vině mohou být zdravotní problémy, užívání léků, ale i špatná výživa, stres nebo prostě jen příliš nabitý diář. Jaká onemocnění mají únavu jako jeden z hlavních symptomů?

Mezi nejvážnější příčiny únavy patří zdravotní problémy. Pokud se imunitní systém potýká s onemocněním, vyžaduje na svůj „provoz“ dávku energie. Proto si přijdete tak unavení při nachlazení, chřipce nebo angíně. Nemusí se ale jednat jen o onemocnění akutní. Také znakem řady chronických onemocnění je totiž vyčerpání a letargie. Jednat se může o cukrovku, srdeční onemocnění, artrózu, anémii, onemocnění štítné žlázy či spánkovou apnoe.

Únava kvůli štítné žláze

Jednou z nejběžnějších zdravotních komplikací, která má za následek vyčerpání, je hypotyreóza, porucha způsobující sníženou aktivitu štítné žlázy. Štítná žláza, malý orgán s vnitřní sekrecí umístěný na kraniálním konci průdušnice, je životně důležitá. Produkcí thyroidních hormonů (thyroxinu a trijodthyroninu) ovlivňuje mnoho tělesných pochodů, mimo jiné energetický metabolismus, tělesný metabolismus (látkovou výměnu), růst a vývoj, spotřebu kyslíku nebo aktivitu imunitního systému.

Nedostatek energie je proto jedním z prvních příznaků jejího onemocnění, dále se může objevit tloustnutí, zácpa, suchá pleť a zimomřivost.

Bez energie? Na vině může být endokrinní systém

Vedle snížené aktivity štítné žlázy je únava typická také pro druhou nejběžnější endokrinní poruchu. Při ní není postižena štítná žláza, ale nadledvinky, které neprodukují dostatek hormonů kortizolu, adrenalinu a noradrenalinu. Tyto hormony organismu obvykle pomáhají vyrovnat se se stresem, pokud jsou ale „vyhořelé“, my stres nezvládáme a reagujeme na něj apatií, objevit se mohou i úzkosti.

Se sníženou aktivitou nadledvinek se ale pojí i další nepříjemný symptom. Hormon aldosteron, který nadledvinky produkují, napomáhá ledvinám regulovat vylučování tekutin. V případě jeho nedostatku se proto může objevit časté nutkání k močení a související úbytek důležitých minerálů, jako je hořčík, sodík a draslík. Mimochodem, nedostatek hořčíku bývá často sám o sobě příčinou únavy!

Paradoxní u tohoto onemocnění je, že vzhledem k nevyrovnané produkci hormonů se může stát velmi zajímavý jev – zatímco jsme během dne jako tělo bez duše, večer, kdy máme jít spát, se mohou naopak objevit návaly energie. Mezi další příznaky vyčerpání nadledvinek patří hubnutí, bolesti břicha, průjmy, hyperpigmentace.

Chronický únavový syndrom, ale i deprese

Dalším původcem únavy může být chronický únavový syndrom, dříve známý i pod označením myalgická encefalomyelitida. Ačkoliv stále nebyly stanoveny jasné příčiny ani léčebné postupy pro chronický únavový syndrom, většina lékařů již v současnosti tuto diagnózu s jasnými symptomy začíná uznávat.

Nejedná se přitom o běžnou únavu, ale skutečné vyčerpání, které dokáže natolik ovlivnit postiženého, že jeho život začíná sestávat pouze ze spánku a odpočinku, přičemž ale nedochází k úlevě od únavy a dobití energie. Vedle únavy se mohou objevit i bolesti kloubů, hlavy, v krku či svalů, závratě, podrážděnost, zduření krčních uzlin nebo poruchy spánku. Také deprese snižuje tělesnou vitalitu a ubírá na energii. Podobně jako u chronického únavového syndromu nejsou zatím přesně objasněné příčiny ani biologie depresí.

Pozor na krev

Vliv na hladinu energie má i kvalita krve. Anémie, tedy stav, kdy krev nemá dostatek červených krvinek pro transport kyslíku po organismu, existuje řada druhů, všechny se ale vyznačují výraznou únavou. Anémii může způsobovat leccos, od nedostatku železa, vitamínu B12 či kyseliny listové, přes silnou menstruaci až po autoimunitní onemocnění. Existují i další formy, jako například srpkovitá anémie, pro níž je charakteristický atypický tvar hemoglobinu. Vedle únavy se mohou objevit i další příznaky jako bledá pleť, lámavé nehty, vypadávání vlasů, závratě či bolesti hlavy. Jak zjistit, zda netrpíte anémií? Požádejte svého lékaře, aby vám udělal rozbor krve.

S krví a hormony souvisí i další onemocnění, které může zapříčiňovat únavu, a to cukrovka. Pro ni je charakteristická častá potřeba močení a neustálá žízeň, jejím primárním příznakem je nicméně též únava. Organismus vyčerpává snaha poradit si s množstvím krevního cukru.

To, že krev a kardiovaskulární soustava má na únavu velký vliv, potvrzuje i další onemocnění, endokarditida čili infekční zánět srdeční nitroblány. Ten způsobí bakterie, které krevním oběhem prostoupí až k srdeční nitrobláně a osídlí ji. Ohrožené jsou osoby s existujícím kardiovaskulárním onemocněním či umělou chlopní. Vedle únavy se onemocnění projevuje bolestí srdce, symptomy podobnými chřipce či zánětem cév.

Vyčerpání kvůli nekvalitnímu spánku

Také spánková apnoe, tedy stav, kdy během spánku dochází k zástavám dechu, může zapříčiňovat únavu. Přestávky v dechu se mohou vyšplhat až k jedné minutě, čímž narušují spánek a snižují příliv energie, který organismu obvykle dodává.

Zdaleka to ale nejsou jen nemoci, ale také léky, z nichž může únava pramenit. Pokud užíváte léky na úpravu krevního tlaku, diuretika či antihistaminika, mohou být na vině právě ony. Pokud máte podezření, konzultujte jejich užívání se svým ošetřujícím lékařem, který může medikaci také změnit.

Vitamíny na únavu

S cukrovkou nebo anémií toho sami příliš nezmůžete a je lepší se vydat k lékaři. Existuje nicméně nějaké doporučení, které proti únavě funguje i v domácích podmínkách? Samozřejmě, zaměřte se na vyváženou stravu, kdy by neměly chybět základní živiny. Které to jsou?

Vitamín B12

Ve vodě rozpustná „Bé dvanáctka“ ovlivňuje fungování mozku a nervového systému. Napomáhá produkci energie, protože se účastní přeměny sacharidů na glukózu. S jeho nedostatkem se může objevit brnění prstů, únava, průjmy, nervozita, otupělost a krátký dech.

Kde tento vitamín ze skupiny B najdete? Vegani mohou mít trochu problém a měli by uvažovat o užívání obohacených potravin či doplňků stravy, „všežravci“ jej získají z mléčných produktů, vajec a ryb. Pozor na jeho příjem si dejte, užíváte-li antibiotika, antikonvulziva, kolchicin, H2 blokátory, inhibitory protonové pumpy, chemoterapeutické léky, sekvestranty žlučových kyselin a metformin. Mohou totiž jeho obsah v organismu snižovat a zároveň při jejich užívání není vhodné konzumovat doplňky stravy s jeho obsahem. to, zda jej máte dostatek, proto konzultujte v případě užívání této medikace s lékařem. Vitamíny e rostlinné extrakty podporující energii, včetně vitamínu B12, najdete v doplňku stravy proti únavě LIFE ENERGY by Brandeis Clinic.

Vitamín C

Kyselina L- askorbová, jak se svým správným chemickým názvem vitamín C jmenuje, bývá spojován s dobrým stavem sliznic, hojením, regenerací a výrazným antioxidačním účinkem. Snižuje dobu, po jakou se organismus vypořádá s nachlazením a chřipkou, a užívání doplňků stravy s jeho obsahem posiluje obranyschopnost v boji s bakteriemi a viry.

Pokud se tedy cítíte znavení a máte pocit, že by na vině mohly být všude se vyskytující patogeny, jako je tomu právě nyní na jaře, přidejte na vitamínu C, který posílí organismus a dodá vám energii. Mezi hlavní zdroje patří ovoce a zelenina, vedle tradičních citrusů třeba brokolice, papriky, ananas či jahody. 250 % doporučené denní dávky vitamínu C získáte z doplňku stravy pro zachování tělesné vitality YOUNG 4 EVER by Brandeis Clinic.

Hořčík

Nedostatek tohoto minerálu bývá s únavou spojován snad nejčastěji. Ovlivňuje fungování kardiovaskulární soustavy, zdraví kostí a svalů a optimální aktivitu nervové soustavy, reguluje také hladinu krevního cukru. Stres, zánětlivé procesy, překyselení organismu nebo cukrovka II. typu mohou vést k vyčerpání jeho tělesných zásob. Hořčíku přitom ve stravě většina populace nepřijímá dostatek.

Abyste měli jistotu, že hořčíku zkonzumujete dost, na talíř přihoďte během každého jídla některý z jeho zdrojů, třeba mandle, tmavě zelenou zeleninu, avokádo či černé fazole. Nebo se můžete spolehnout na doplňky stravy, třeba ANTI-ACID by Brandeis Clinic proti překyselení organismu, který vedle hořčíku obsahuje také sodík, draslík a vápník, tedy důležité minerály, jichž při překyselení organismu rapidně ubývá. 

Starší články:
Parabeny v kosmetice mohou být nebezpečné. Dokonce v nižších dávkách, než se předpokládalo
Zdravý život16.3.2018

Parabeny v kosmetice mohou být nebezpečné. Dokonce v nižších dávkách, než se předpokládalo

Už jste o parabenech někdy slyšeli, tušíte, že s nimi něco není v pořádku a že byste je neměli používat, ale stále nevíte přesně co? Nebo se jim naopak vyhýbáte, ale spíše jen tak pro jistotu? Pak pro vás bude dobrým zdrojem informací tento článek týkající se parabenů v kosmetice a jejich rizik.

Ve vitamínech pro těhotné je nejdůležitější kyselina listová, ale důležitých je jich mnohem víc
Zdravý život12.3.2018

Ve vitamínech pro těhotné je nejdůležitější kyselina listová, ale důležitých je jich mnohem víc

Dostatečný příjem vitamínů je klíčový pro správné fungování organismu. V období očekávání jsou ale snad ještě důležitější. Které vitamíny byste v těhotenství neměli pouštět ze zřetele?

Multifunkční prostředek proti únavě, depresi a pro celkové zdraví, to je rozchodnice růžová
Zdravý život7.3.2018

Multifunkční prostředek proti únavě, depresi a pro celkové zdraví, to je rozchodnice růžová

Sílu bylinek jako je rozchodnice růžová využívá tradiční lidová medicína po staletí i tisíciletí jako lék proti únavě, depresím a dalším zdravotním komplikacím. Dnes si tyto dary přírody nacházejí cestu také do zdravotnictví, farmakologie a kosmetiky.

YOUNG 4 EVER účinně bojuje proti stárnutí zevnitř
Zdravý život23.2.2018

YOUNG 4 EVER účinně bojuje proti stárnutí zevnitř

Většina z nás by chtěla zůstat navždy mladá. Tisíce let hledá lidstvo elixír mládí, který bohužel neexistuje. Vědci dnes potvrzují, že stárnutí je normální fyziologický proces organismu, který není možné zastavit. Existují ale způsoby, jak ho výrazně zpomalit. Dokonce lze odečíst i několik let na vzhledu nebo stavu vnitřních orgánů.

Jak zhubnout? Držte se těchto zásad, jak jíst, a ono to půjde!
Zdravý život16.2.2018

Jak zhubnout? Držte se těchto zásad, jak jíst, a ono to půjde!

Hubnutí není legrace. Teď, kdy už pominula nereálná lednová předsevzetí a hladovky a na permanentky do posilovny se vesele práší na poličce, se můžete do hubnutí pustit s rozvahou a odhodláním. Budete-li následovat tato doporučení, úbytek kilogramů se dostaví. Pomalu, ale jistě, a to je přesně přístup, jakým hubnout chcete. Rychlá řešení totiž často přináší nežádoucí jo-jo efekt.