Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?

Fakt za tmavé kruhy pod očima může nevyspalost, nebo je to celé trochu jinak?

Často se tvrdí, že za tmavými kruhy pod očima stojí únava, příliš velké pracovní vypětí nebo to, že jste „čarovali“ dlouho do noci a šli pozdě spát. Může to být sice pravda, ale velkou roli tu hrají i geny. Jak tedy přesně ony nepříjemné tmavé skvrny pod očima a kolem očí vznikají?

Úplně jednoduše! Jejich vznik je důsledkem toho, že skrze jemnou tenkou kůži pod očima prosvítají cévy a kapiláry a v nich proudící krev mnohem výrazněji než kdekoliv jinde na těle. Tato periorbitální kůže (tedy kůže na víčkách) je v průměru půl milimetru tenká. Jinde na těle má přitom průměrně kůže tloušťku zhruba dva milimetry.

Modrá krev?

Tmavé stíny jsou tedy dány proudící krví, ale proč se krev jeví pod pokožkou jako modrá, když všichni dobře víme, že je červená? Je to proto, že modrá či fialová jsou barvy jediných vlnových délek, které podkožní tkáň propouští. Výsledkem je, že pouze modrá barva se odráží zpět, a proto i cévy vypadají modře či fialově. Cévy mimochodem často nemají tento odstín, má-li dotyčný výrazně tmavší či výrazně světlejší odstín pleti. Pak se jeví spíše zeleně či hnědě. Na druhou stranu u lidí s extrémně světlou pletí (například u albínů) se cévy jeví jako tmavě rudé, přičemž se tak barvou blíží skutečné barvě krve.

Stejné je to i s jemnou pokožkou pod očima. Tmavě modré kruhy jsou obvykle pouze výsledkem světla odraženého od krevních cév přímo pod tenkou pokožkou. Ze stejného důvodu bývají také modřiny v oblasti očního okolí více viditelné a často „probarvenější“ než jinde na těle – tenkou pokožkou prosvítá krev z poraněných cév v mnohem větším měřítku.

Jak stárneme, naše pleť ztrácí svoji elasticitu a schopnost regenerovat se. Výsledkem je pak její další zeslabování a ztenčování. Právě proto bývají starší lidé náchylnější ke tvorbě tmavých kruhů pod očima, bez ohledu na to, kolik hodin strávili spánkem. Má-li někdo kůži pod očima tenkou od narození, je to stejná biologická záležitost – kruhy pod očima se mu budou tvořit více.

Tmavé kruhy pod očima však může způsobit i tzv. periorbitální hyperpigmentace. V tomto případě dochází v pleti pod očima k vyšší produkci melaninu, tudíž je kůže v této oblasti tmavší. Tento problém řeší většinou lidé s tmavším odstínem pleti. Jedná se o jeden z nejběžnějších problémů, který dermatologové řeší se svými pacienty.

Vznik tmavých kruhů pod očima tedy ovlivňuje souhra mnoha faktorů. Naštěstí se nejedná o nijak závažný zdravotní problém, komplikace jsou zde spíše kosmetického rázu.

Proč máme ale pocit, že se kruhy pod očima tvoří hlavně v momentech, kdy jsme ospalí?

Když má naše tělo málo energie, začne produkovat větší množství hormonu kortizonu, který organismus potřebuje proto, aby zůstal vzhůru. Vedle dalších věcí však kortizol i zvyšuje průtok krve v organismu, což způsobuje, že jsou cévy a kapiláry včetně těch pod očima rozšířenější a více viditelné.

A samozřejmě jsou kruhy pod očima výraznější kvůli stínu, který na ně vrhají řasy!

Kruhy pod očima ovlivňuje i užívání jistých léků, zejména těch, které mají za účel rozšiřovat cévy. Nepomůže vám ani škrábání a časté mnutí očí (může dojít k poškození kapilár) nebo spaní na břiše. To vše má totiž vliv na kvalitu a zdraví krevního řečiště. 

Teď, když už víme, jak tmavé kruhy pod očima vznikají, se však musíme podívat na zoubek i tomu, jak se jich zbavit. Ideální je podpořit v pleti pod očima produkci kolagenu a elastinu, které posílí pojivovou tkáň a pokožku krásně vypnou. O to se postará Dark Circles tinted Primer.

Starší články:
Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!
Problémy s pletí17.12.2015

Hormonální antikoncepce ovlivňuje vaši pleť. A ne málo!

Antikoncepční pilulky působí primárně proti početí, protože však zahýbají hladinou hormonů v celém organismu, nelze jejich komplexní působení brát na lehkou váhu. Na tělo totiž mohou mít celou škálu účinků, některé pozitivní a některé spíše negativní.

Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti
Problémy s pletí27.11.2015

Kyselina kójová se sice získává z plísně, ale pomůže vám k zářící porcelánové pleti

Skutečnost, že se nějaká kosmetická substance získává z plísně či houby, nepůsobí zrovna jako lákadlo. Když ovšem dáte kyselině kójové šanci, dokáže vás zbavit nepříjemných projevů nadměrné pigmentace a navíc její používání působí i jako prevence vzniku nehezkých tmavých skvrn.

Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?
Problémy s pletí9.10.2015

Proč vám doplňky stravy mohou (doslova) zachránit kůži?

Kůže je největší tělesný orgán zodpovědný za množství funkcí, který je ale zároveň velmi zranitelný. Různá kožní onemocnění mohou signalizovat jak vážný problém v organismu, tak třeba nedostatek některé z důležitých látek ve stravě.

Keloidní a hypertrofická jizva není totéž!
Problémy s pletí25.9.2015

Keloidní a hypertrofická jizva není totéž!

Mnoho lidí se domnívá, že keloidní jizvy a hypertrofické jizvy jednou jsou. To je ale omyl. Mají sice společné znaky, ale zároveň se od sebe také liší. A to dost zásadně.

Léto je za námi. Co na vaší pleti napáchalo?
Problémy s pletí7.9.2015

Léto je za námi. Co na vaší pleti napáchalo?

Člověk se vždy celou zimu těší, až začne svítit sluníčko a léto se naplno rozjede. Jenže pozor, léto není zrovna příznivé roční období vzhledem k vaší pleti. Nyní, na začátku podzimu, je proto třeba napravit, co vám léto na pleti způsobilo. A že toho není málo! Co všechno se na vaší pleti může v létě objevit?