Dermaváleček proti vráskám a proti celulitidě. Na jakém principu funguje?

Dermaváleček proti vráskám a proti celulitidě. Na jakém principu funguje?

Není vám jasné, k čemu se používá ona věcička, která vypadá jako středověký mučicí nástroj, zvaná dermaroller či dermaváleček, z níž „vyčuchují“ desítky miniaturních jehliček? Přece k tomu, aby vám v pleti udělala malé dírky!

Že vás ani tohle neuklidnilo, a pořád se vám to zdá jako mučení? Ale kdeže. 

Jak na pleť dermaroller pozitivně působí?

Jednotlivé účinky jsou závislé na zvoleném dermarolleru. V případě velkého zjizvení či strií je však třeba sáhnout po ošetření, kdy odborník provede výraznější mikrojehličkování s jehličkami v délce až 3 mm. Tohle doma opravdu nezkoušejte!

Na jakém principu dermaroller funguje?

Při průniku jehliček pletí dojde k drobným poraněním pleti, což vede ke dvěma věcem: za prvé ke zmíněnému lepšímu průniku aktivních látek do pleti (kde pak mohou lépe působit) a za druhé se díky těmto poraněním uvolňují růstové faktory a rozkládá tuhý kolagen a dochází ke změnám hladin kolagenu I. a III. typu (v organismu existuje více než 16 typů kolagenu, kolagen I. a III. typu však převládá). Zvyšuje se také množství elastinu v pleti.

Když dojde k poranění pleti, zvýší se v pleti množství kolagenu I. typu a sníží množství kolagenu III. typu. Jsou-li oba typy kolagenu v rovnováze, pleť je zdravá a vypadá mladší. Jsou-li ovšem v nerovnováze, například v důsledku stárnutí, pleť se stává tuhou a získává nezdravý vzhled.

To vše má pak za následek zlepšení vzhledu, textury a odstínu pleti, vyhlazení vrásek a hlavně výraznější účinek kosmetických přípravků.

Zbaví vás pomerančové kůže?

Co se týče vlivu dermarolleru na celulitidu, stále na toto téma probíhají lékařská zkoumání. Faktem je, že je pro redukci celulitidy je třeba využívat přístroje s dlouhými jehlami, které jsou schopny dosáhnout hlouběji do kůže, protože na vzniku celulitidy se podílí i tuk uložený v pojivových tkáních. K vyhlazení celulitidy dochází podle všeho zejména v důsledku podráždění pleti jehličkami. Toto téma si ovšem žádá ještě dalšího výzkumu. 

Orientační přehled, jak dlouhé jehličky se využívají

  • Aby došlo ke zvýšení průniku aktivních látek: Na pleť obličeje maximálně 0,3 mm a na zbytek těla maximálně 0,5 mm. Naše pleť je jako ochranný orgán takřka nepropustná. Dermarolování dočasně podpoří vstřebávání produktů péče do pleti.
  • Aby došlo k redukci jemných vrásek: 1 až 1,5 mm dlouhé jehličky můžete relativně bezpečně používat i doma, je však třeba důsledně dbát na dezinfekci. Dobrou alternativou je dermaváleček i pro osoby, jejichž pleť je příliš tenká pro laserové ošetření.
  • Aby došlo ke zpevnění povolených kontur pleti: O zlepšení stavu povolené pleti všude na těle včetně oblasti krku, dekoltu, zadní strany paží, rukou, břicha i stehnech se postarají jehličky o délce 1,5 mm. V prvních stádiích ochabování pleti může toto ošetření oddálit nebo dokonce nahradit lifting. Na citlivé oblasti jako je krk vystačí jehličky o délce 0,5 mm.
  • Aby došlo ke zlepšení stavu pleti poškozené slunečním zářením či stárnutím: 1 až 1,5 mm.
  • Aby došlo k redukci projevů hyperpigmentace a stařeckých skvrn: Ideální délka jehliček je 0,5 až 1 mm. Pozor, jehličkami nepřejíždějte přes pihy a mateřská znamínka.
  • Aby došlo k vyhlazení jizev: Terapie jizev vyžaduje dermaváleček s jehličkami dlouhými 1,5 mm, vhodná je vyšší hustota vpichů do zjizvené tkáně. Terapie mikrojehlami se však absolutně nehodí pro keloidní jizvy, jejichž stav by mohla naopak ještě zhoršit.
  • Aby došlo ke „zneviditelnění“ strií: Strie se po ošetření mikrojehlami stanou méně viditelnými, zúží se a dojde k částečné obnově původní barvy pleti. Délka jehliček pro toto ošetření se pohybuje mezi 1,5 a 2,5 mm.
  • Aby došlo ke zlepšení vzhledu jizev po akné: Hluboké jizvy po akné je třeba ošetřovat jehličkami dlouhými minimálně 1,5 až 2,5 mm. Dochází k jejich vyhlazení a celkovému zlepšení postižené pleti.
Starší články:
5 důvodů, proč je „vitamín krásy“ biotin nezbytný váš půvab i zdraví
Problémy s pletí15.4.2016

5 důvodů, proč je „vitamín krásy“ biotin nezbytný váš půvab i zdraví

Vitamíny ze skupiny B jsou pro zdraví pleti a vlasů klíčové. Jedním z nich je i biotin, jemuž se v anglosaském světě přezdívá vitamín krásy. To pro jeho nesporně pozitivní vliv na naši atraktivitu!

Jak odstranit stařecké pigmentové skvrny? Je to snadné
Problémy s pletí11.4.2016

Jak odstranit stařecké pigmentové skvrny? Je to snadné

Barevné nerovnosti pleti, melasma či stařecké skvrny, to je téma, které začíná být nyní na jaře velmi aktuální, vzhledem ke zvyšující se intenzitě slunečního záření. Taky vás tmavé skvrny na pleti tak štvou? Víme, jak se jich zbavit!

Přečtěte si soupis všech možností, jak se zbavit keloidů
Problémy s pletí5.4.2016

Přečtěte si soupis všech možností, jak se zbavit keloidů

Keloidy patří mezi nejhorší problémy s pletí, kterých se lze jen velmi těžko zbavit. Žádná z léčby není 100% efektivní, zejména jedná-li se o starší jizvu. Často se navíc keloidní zjizvení vrací, dokonce až po několika letech. I tak se ale nabízí mnoho možností, jak tyto jizvy léčit.

Kyselina azelaová vám pomůže s akné, růžovkou i nadměrnou pigmentací
Problémy s pletí30.3.2016

Kyselina azelaová vám pomůže s akné, růžovkou i nadměrnou pigmentací

Už jste slyšeli o látce jménem kyselina azelaová? Tato hvězda pleťové péče je stále více oblíbená. Nejen, že dokáže ulevit od akné a rosacey, ale působí i proti nadměrné pigmentaci.

Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?
Problémy s pletí24.3.2016

Víte, že vaše špatná pleť může mít příčinu v nedostatku živin?

Nedostatek živin se v organismu projevuje různě. Nás zajímá předně jeho vliv na pokožku a nehty. Zejména suchá, hrubá kůže, lámavé vlasy a nekvalitní vlasy jdou s nedostatkem důležitých mikronutrientů (vitamíny, minerály, stopové prvky) a makronutrientů (sacharidy, tuky, bílkoviny) ruku v ruce.