V péči o jizvy vyzkoušejte silikon

V péči o jizvy vyzkoušejte silikon
Rubrika: Zdravý život 28.05.2018
tisk

Věděli jste, že silikon se pro léčbu a redukci jizev využívá již déle než 30 let? Zdaleka jej ale nemusí využívat jen plastičtí chirurgové a lékaři, jeho pozitivního účinku na jizvy různého stáří si můžete užít i v pohodlí vašeho domova. Silikon zjemňuje, povrchově vyrovnává a zesvětluje jizvy.

Silikony jsou polymery tvořené opakujícími se jednotkami siloxanu, řetězce, kde se střídají atomy křemíku a kyslíku, které často doplňují uhlík a vodík. Objevovat se mohou i pod názvem polysiloxany.

Silikon na jizvy, nejen pro zvětšení prsou

Silikony v lékařské kvalitě (v angličtině „medical grade silicones“) se využívají mimo jiné do produktů pro péči o jizvy a jejich redukci. Tento typ silikonů musí projít řadou testů zaměřených na jejich biokompatibilitu a bezpečnost vůči organismu.

Když se silikonový gel aplikuje na kůži, v tenké vrstvě k ní přilne a během čtyř až pěti minut kompletně vyschne díky technologii rychlého vysušení.

Mezi hlavní výhody používání silikonu na jizvy patří jeho snadné použití, minimální riziko podráždění, a to i u citlivé nebo dětské pleti. Aplikovat jej lze i na obličej, pohyblivé lokality, jako jsou klouby, a na oblasti jakýchkoliv rozměrů.

Jak vzniká jizva

Dojde-li k poranění kůže, ať už úrazem či záměrných chirurgickým zákrokem, vlastní hojivou aktivitou organismu se začne formovat jizevnatá tkáň. Proces jejího vzniku je komplexní a počíná v dermis, střední vrstvě kůže, která je poškozená. Buňky kůže fibroblasty vrůstají do granulační tkáně (stratum granulosum), kde produkují kolagen zajišťující zhojení zranění a srůst rány.

Tato strukturní bílkovina kůži propůjčuje pevnost a elasticitu, je tím pádem důležitá. Pokud ale dojde k její nadprodukci, objevuje se problém v podobě vyvýšené jizvy, odlišně zbarvené od okolní tkáně (keloidní či hypertrofická jizva).

Gel na bázi silikonu zlepšuje hydrataci stratum corneum, svrchní vrstvy kůže. Tím usnadňuje regulaci produkce fibroblastů, a také snižuje nadměrnou produkci kolagenu. Kůže díky tomu může lépe dýchat, a výsledkem je jemnější a povrchově sjednocená jizva, která není vystouplá nad povrch okolní kůže. Silikonový gel takto vyvíjí na kůži řadu akcí, které pozitivně ovlivňují proces tvorby jizvy.

Proti keloidům

Silikonový gel navíc navozuje rovnováhu exprese růstových faktorů. Některé z nich totiž stimulují fibroblasty k výraznější syntéze kolagenu, jiné typy růstových faktorů na druhou stranu zvyšují hladinu enzymů kolagenázy, které přebytečný kolagen rozkládají. Silikonový gel dokáže normalizovat syntézu kolagenu. Vedle toho také chrání tkáň jizvy před bakteriální infekcí. Bakterie mohou být další z příčin nadměrné produkce kolagenu v jizevnaté tkáni.

Silikonový gel lze proto též použít pro redukci keloidních a hypertrofických jizev. Druhé zmiňované jsou vyvýšené oproti okolnímu povrchu kůže a mívají zarudlý odstín, keloidy se rozrůstají za hranice původní jizvy, přičemž jsou výrazně vyvýšené s hrbolatým povrchem. Jak nastiňuje tato studie, při každodenní aplikaci po dobu půl roku dvakrát denně došlo k 86% redukci textury jizvy, snížení vyvýšených jizev o 68 % a zlepšení barevného odstínu pleti o 84 %.

Účinek podložený studiemi

Účinek silikonového gelu značky New Gel+ dokládá řada studií, třeba ta zahrnující 46letou pacientku, která podstoupila chirurgický zákrok, při němž jí plastický chirurg odstranil rakovinnou lézi na tváři a provedl rekonstrukci tváře. Po sedmi dnech od zákroku, když již byla rána plně zhojená, začala na pleť dvakrát denně aplikovat silikonový gel. Po sedmi týdnech aplikace byla jizva viditelně minimalizovaná, bez zarudnutí a povrchového vyvýšení.

Silikon jako běžná součást kosmetiky

Přes 50 % veškeré kosmetiky obsahuje alespoň jeden typ silikonu. Ten zlepšuje pocit po aplikaci, vzhled i funkčnost produktů. Látky na bázi silikonu zjemňují, hydratují, působí jako rozpouštědlo a umožňují lepší prostup dalších aktivních látek do kůže. Například silikonové vosky mohou bránit ztrátě vody z kůže, silikonové polyestery zlepšují hydrataci pleti tím, že k ní váží vodu a elastomery mohou minimalizovat viditelnost rozšířených pórů, jemných linek a vrásek.

Podle některých hlasů mohou ale silikony způsobovat podráždění a zarudnutí pleti. Podle Americké akademie dermatologie American Academy of Dermatology (AAD) je ale opak pravdou, kdy silikony mohou naopak redukovat zarudnutí pleti či podráždění dané cystickým akné a růžovkou. To je možné díky jejich nízkému povrchovému napětí, díky němuž se mohou snadno rozprostřít po kůži, a na ní utvořit ochrannou vrstvu sestávající jak z látek, které vodu váží, tak z látek, které ji odpuzují.  

Pro lepší hydrataci kůže

Látky vázající v silikonových produktech vodu jsou sloučeniny na bázi křemíku a kyslíku, které váží vlhkost ze vzduchu a zadržují ji v pleti. Tento mechanismus navíc podporuje vznik ochranného voděodolného štítu, jenž brání nežádoucímu výparu vody z kůže, transepidermální ztrátě vody, jedné z hlavních příčiny suché pleti a její dehydratace.

Protože mají silikony mezi jednotlivými molekulami velké rozměry, utváří molekulární mřížku, která pleti umožňuje dýchání a vstup/výstup kyslíku, dusíku a vodní páry z kůže a do ní.

Jestliže se tedy snažíte o minimalizaci čerstvých jizev nebo zlepšení vzhledu jizev starších, silikonové gely a náplasti jsou k tomu vhodným prostředkem. Dle velikosti a tvaru jizvy můžete také vybírat také různé tvary náplastí, které jsou dostupné ve vícero provedeních.

Konec článku