Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě

Kyselina chlorogenová vám pomůže zhubnout. Najdete ji v zelené kávě
Rubrika: Zdravý život 08.03.2016
tisk

Hubnutí může být skutečně neuvěřitelně složitá záležitost, dost možná to znáte i z vlastní zkušenosti. Právě proto na trhu objevují stále nové doplňky stravy, které by lidem v hubnoucím úsilí pomohly. Jedním z nich je i extrakt ze zelené kávy. Jak tělesnou hmotnost ovlivňuje? A funguje skutečně?

Jak už napovídá název, jedná se o zelené kávové boby. Ty mimo jiné obsahují kyselinu chlorogenovou, o níž se předpokládá, že dokáže podpořit hubnutí.

Co jsou to zelené kávovy boby? V podstatě se jedná o normální kávové boby, které neprošly procesem pražení. Mají od přírody zelenou barvu, právě až pražením získají hnědou barvu, na kterou jsme u klasické kávy zvyklí. Kávové boby jsou velkou zásobárnou antioxidantů a farmakologicky aktivních složek. Dvě nejdůležitější jsou kofein a kyselina chlorogenová. Podle mnoha odborníků je to právě tato látka, která je hlavní složkou zelené kávy, která napomáhá hubnutí.

Pražením se ovšem většina kyseliny chlorogenové v bobech znehodnotí. Právě z tohoto důvodu tradiční káva nemá na redukci kil valný efekt.

Ani kofein však nezůstává pozadu, dokáže totiž stimulovat a zrychlit metabolismus o 3 až 11%. Nejefektivnější složkou však stále zůstává kyselina chlorogenová. Ta redukuje absorpci karbohydrátů z trávicího traktu, což snižuje hladinu cukru v krvi. Tento názor podporují studie. Mají-li skutečně pravdu, působí konzumace zelené kávy na organismus jako nízkosacharidová dieta.

Méně tuku v játrech

Další studie prokázaly, že kyselina chlorogenová snižuje tělesnou hmotnost, zmenšuje množství tuku přijatého ze stravy, zmenšuje objem tuku v játrech a zlepšuje funkci hormonu adiponectinu, který napomáhá „spalovat“ tuky.

Kyselina chlorogenová také zlepšuje hladinu cholesterolu a triglyceridů, podporuje tak zdraví kardiovaskulární soustavy.

Kyselinou chlorogenovou se ve vědeckých experimentech na lidech odborníci zabývali docela často, máme proto k dispozici výsledky několika studií, které rozhodně stojí za zmínku.

Jedna ze studií zahrnovala 30 obézních lidí. Po dobu 12 týdnů konzumovala první skupina osob tradiční instantní kávu, zatímco druhá skupina konzumovala instantní kávu obohacenou o 200 mg extraktu ze zelené kávy. Členové ani jedné ze skupin nijak neměnili své stravovací návyky nebo fyzickou aktivitu. Po dvanácti týdnech došlo na vážení. Členové skupiny, která konzumovala normální kávu, shodili 1,7 kg, členové druhé skupiny pak v průměru 5,4kg a snížili procento tělesného tuku o 3,6% (první skupina jej snížila jen o 0,7%)

Možný mechanismus, kterým zelená káva ovlivňuje hubnutí má co dělat s vlivem kyseliny chlorogenové na absorpci cukru ze škrobu a na syntézu tuku v těle. Pokusy prováděné na zvířatech prokázaly, že podávané dávky kyseliny chlorogenové redukují absorpci glukózy. Tento vliv na metabolismus glukózy může hrát ochrannou roli při cukrovce a může také vysvětlit vliv zelené kávy na tělesnou hmotnost. To prokazuje studie, během níž byla skupině jedinců podávána instantní káva obohacená o kyselinu chlorogenovou. Díky snížené absorpci glukózy kontrolní skupina zhubla. Další pokusy prokazují, že tato látka snižuje syntézu tuku a zlepšuje hladiny cholesterolu a triglyceridů.

Nejen na hubnutí, ale i na cévy

Zelená káva může také pozitivně působit na krevní cévy, které jsou důležité pro zdraví srdce. Dávky mezi 140 až 720 mg denně zapříčiňují snížení krevního tlaku (jak ve studiích na krysách, tak lidech s vysokým krevním tlakem). Kyselina chlorogenová působí také jako antioxidant.

Mezi další benefity konzumace extraktu zelené kávy patří pravděpodobně i zlepšení nálady. Ve studii, která se objevila v žurnálu Psychofarmakologie, podávali kávu a kávu bez kofeinu obohacené o kyselinu chlorogenovou skupině zdravých, starších osob. Skupina, které byla podávána obohacená káva s kofeinem, poté uvedli, že se jim po nápoje zlepšila nálada i kognitivní schopnosti. Obohacená káva bez kofeinu tento efekt neměla.

Mezi nejoblíbenější doplňky stravy na hubnutí proto zelená káva bez rozporu patří. 

Vyzkoušejte sami, jak se budete po zelené kávě cítit!

GREEN COFFEE by Brandeis Clinic (Expirace: 31.12. 2018) Přírodní doplněk stravy na hubnutí, který pomáhá spalovat tuky, přispívá ke zvýšení účinků vaší diety i sportovních aktivit. Pomůže vám snáze hubnout a lépe vypadat.
Skladem
Cena: 290 Kč

Konec článku