Koláče v podpaží – nepřijatelné společenské faux pas i v zimě

Koláče v podpaží – nepřijatelné společenské faux pas i v zimě
Rubrika: Zdravý život 02.12.2012
tisk

Pocení je naprosto přirozená činnost organismu. Tělo se jím brání přehřátí, a proto odvádí nadbytečné teplo ven prostřednictvím pocení. Bohužel jsou mezi námi jedinci, kteří se potí víc, než je obvyklé. Mají například nadmíru mokré ruce, obličej, podpaží, záda nebo chodidla. Dá se s tímto problémem bojovat? Co jej vyvolává a jak ho usměrnit?

Náhlou ztrátu našeho sebevědomí může způsobit něco tak přirozeného jako je např. pocení. Jeho míra je ovlivněna nejen množstvím potních žláz, ale také naším zdravotním stavem, nervovým systémem a celkovým způsobem života včetně stravování.

Genetika nebo nový problém

Pokud přítomnost nadměrného pocení vnímáte odjakživa, můžete se vyzbrojit účinnými antiperspiranty. Například gel Monodermá Indrosi XL patří mezi velice silné a účinné přípravky na trhu. Chlorid hlinitý v 10% koncentraci společně s výtažkem z hamamelu virginského zastaví pocení a je vhodný i pro velmi citlivou pokožku. Jedna aplikace vydrží celých 12 hodin a lze ji použít na jakoukoli problematickou část těla. Řadíte se tedy mezi skupinu lidí, kteří disponují větším počtem aktivních potních žláz. Jestliže ale vaše potní žlázy pracují normálně a zničehonic se začnete potýkat s nadměrným pocením neboli hyperhidrózou, může se jednat o zdravotní problém. Takto se projevuje například tuberkulóza, cukrovka, malárie nebo špatná funkce štítné žlázy. Proto náhlé „propocené tričko“ nepodceňujte a navštivte lékaře.  

Způsob života a jeho vliv na pocení

Stres rovná se pocení. Určitě jsme to všichni pocítili na vlastní kůži. Když se stresujeme, potní žlázy pracují na plné obrátky. Zvýšené pocení může také způsobovat nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu nebo nikotinu. Zároveň však i skladba a teplota jídelníčku má vliv na míru pocení a jeho pach. Více se potíme po hodně kořeněných a teplých jídlech. Česnek, cibule či ryby naopak negativně ovlivňují nepříjemný pach potu. Samozřejmě je důležité při těchto obtížích doplňovat dostatečné množství tekutin. To co vychází s těla ven, musí být zase dodáno nazpět.  

Chirurgický zákrok jako řešení

Krajním řešením může být i chirurgický zákrok, při kterém jsou částečně odstraněny potní žlázy. Zákrok se provádí prostřednictvím botulotoxinu, který má schopnost navázání se na zakončení potních žláz a tlumit tak jejich činnost.  

Konec článku