Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy

Jste pořád unavená? Známe nejčastější příčiny nadměrné únavy
Rubrika: Zdravý život 18.07.2016
tisk

Nedostatek energie mnohdy nebývá způsobený nabitým diářem, ale něčím úplně jiným. Čtěte dále, jaké jsou možné důvody vaší únavy a jak proti nim bojovat!

Málo vody

U mnoha žen je příčinou únavy dehydratace organismu. Snižuje totiž objem krve, která vede k orgánům. Vody by se mělo vypít alespoň litr a půl denně a v horkém počasí mnohem více. Jak zjistit, zda pijete dostatek vody? Je-li vaše moč průhledná nebo bledě žlutá, pak přijímáte tekutin dostatek. Jinak množství konzumované vody zvyšte!

„Ujíždíte“ na sacharidech

Ty hodně průmyslově zpracované v bílém pečivu, sladkostech a těstovinách mohou způsobit zvýšení a rychlé snížení hladiny krevního cukru, což organismus vyčerpává. Alespoň 50% stravy by sice měly tvořit sacharidy (pokud se nesnažíte hubnout), ale je třeba je zahrnout hlavně v jejich komplexní podobě z ovoce, zeleniny a celozrnných produktů.

Sama se sebe ptáte, "proč jsem pořád unavená"? Vyřešte to elegantně: Energii vám okamžitě dodá doplněk stravy LIFE ENERGY by Brandeis Clinic. Obsahuje osm vitamínů a šest přírodních výtažků!

LIFE ENERGY by Brandeis Clinic (Expirace: 31.12. 2018) Koncentrovaný komplex 6 rostlinných extraktů a 8 vitamínů, pomáhá odstranit únavu a zvýšit jak psychickou, tak tělesnou vitalitu. Bez cukru a umělých sladidel.
Skladem
Cena: 320 Kč

Vynecháváte jídla

Do pracovního dne se ponoříte s kelímkem kávy a možná se někdy v průběhu dne zastavíte v kantýně pro sladkou tyčinku? Tak se nedivte, že na vás odpoledne dopadne únava. Vynechávání jídel nebo i velké pauzy mezi nimi mohou mít za následek pokles hladiny krevního cukru a úbytek energie. K snídani si dejte cereálie bohaté na vlákninu, která zaručí dostatek energie, a dopřejte si i výživný oběd.

Nepřijímáte živiny, které potřebujete

Mnoho žen má nedostatek hořčíku, minerálu, který zlepšuje efektivitu buněk a napomáhá zachovat energii. Abyste měli jistotu, že jej přijímáte dostatek, dejte si arašídové máslo, zelenou zeleninu a celozrnné produkty.

Další, co často chybí, jsou omega-3-mastné kyseliny, které upravují metabolismus a navyšují příjem kyslíku, a tudíž dodávají energii. Nachází se v tučných rybách jako je losos, tuňák a makrela, takže si je dopřejte párkrát do týdne.

Příliš mnoho televize

Každá hodina strávená u televize znamená v průměru o 144 kroků méně za den (podle jedné ze studií Harvardské univerzity). Výsledek? Pomalé, ale vytrvalé tloustnutí! Zkuste na to jít chytře, buď omezte čas strávený u televize celkově, nebo televizi sledujte třeba z rotopedu nebo běžeckého pásu.

Málo přirozeného denního světla

Sluneční světlo podporuje mozek v produkci specifických látek jako serotonin, který je nezbytný pro dobrou náladu i energii. Každý den si proto užijte alespoň dvacetiminutovou procházku. Nezapomeňte ale na aplikaci opalovacího krému! Sluneční záření je absorbováno i očima, které aktivují mozkovou epifýzu a signalizují start produkce energizujících neurochemikálií, takže ochrana pleti před ultrafialovým zářením tyto procesy nepotlačí.

Ze všeho se stresujete

Výzkumy naznačují, že ženy jsou náchylné k tomu, aby zbytečně všechno analyzovaly, ať už je to hloupá poznámka kamarádky nebo střet s manželem. To samozřejmě způsobuje stres a ubíjí. Vzniká tak začarovaný kruh – stres přináší více dumání, které způsobuje ještě větší nervozitu a vyčerpání. Jak jej přerušit? Najděte si někoho, komu se v podobné situaci svěřit, svěřte se (ale neřešte déle než pět minut) a situaci vypusťte.

Nedokážete žít bez mobilu, jste pořád „v dosahu“ a „online“

Mají nám sice život ulehčit, ale ve skutečnosti chytré telefony, tablety apod. v našem životě naopak zvyšují nervozitu, protože na nás během dne „nakládají“ více povinností. Pro ženy je to samozřejmě ještě horší, protože to většinou bývají ony, kdo obdrží telefon od brečícího dítěte nebo hysterického manžela. Co s tím? Domluvte se, že si budete během dne s rodinou posílat zprávy, než si volat. Pokud tedy nebude volání vyloženě nezbytné a nebude se jednat o otázku života a smrti. Zajímavé totiž je, že „googlování“ a čtení zpráv zdaleka nevyvolává takovou míru stresu jako klasický telefonní hovor.

Leží na vás spousta „odložených“ problémů

Neustále se opakující otravné problémy jako zaseklé splachování na toaletě nebo děravý dřez mohou být emocionálně mnohem namáhavější než jednorázová negativní zkušenost jako třeba vyhazov z práce nebo rozchod. Tento chronický stres na relativně nízké úrovni může mít za následek neustálou produkci stresových hormonů jako je kortizol, které zvyšují krevní tlak, způsobují stárnutí tepen a oslabují imunitní systém. Kdo by tušil, že to, že se zbavíte otravných věcí, vás může omladit a dodat vám energii?

Konec článku