Jste ekologicky uvědomělí, ale zároveň chcete i péči o pleť, která funguje?

Jste ekologicky uvědomělí, ale zároveň chcete i péči o pleť, která funguje?
Rubrika: Zdravý život 29.10.2018
tisk

Pak zvolte produkty britské značky Medik8. Ta je sice předním odborníkem na omlazení pleti a řešení jejích nedostatků. Po refreshi svých produktů na počátku tohoto roku se ale připojila také hnutí za zelenější a zdravější planetu a ve všech ohledech snížila svůj ekologický dopad.

Jaké jsou hlavní zásady, které Medik8 dodržuje?

  • Nikdy netestuje na zvířatech. Již léta platí v Evropské Unii zákaz testování kosmetiky na myších a králících, od března 2013 nicméně platí i zákaz dovozu a prodeje kosmetiky testované na zvířatech. Bohužel, ne vždy je toto nařízení dodržováno. Medik8 však můžete používat bez obav. Britská firma si totiž hlídá i své dodavatele a jejich přístup k těmto otázkám.

Mimochodem, zásadu netestování na zvířatech dodržují všechny značky, které v našem internetovém obchodě najdete. Jedinou výjimkou je značka Pelo Baum se svými produkty na podporu růstu vlasů. Ti účinnost svých na peptidech založených šamponech a sérech v minulosti vyzkoušeli na myškách. Nešlo ale o žádné testování dráždivosti či citlivosti, pouze účinnost na růst chloupků. Takže myškám se nestalo vůbec nic, jen to, že měly po nějakou dobu o něco hustší kožíšek.

  • Snaží se chránit světové oceány. Medik8 si zakládá na své filozofii kombinující lásku k vědě a k přírodě, otázka čistých a živých oceánů je proto pro ně klíčová. Právě proto již léta odmítají využívat mikroplasty, které nejen mořský, ale i vodní život značně decimují. Namísto plastových mikročástic využívají ve svých scrubech a pudrech pouze přírodní exfoliátory, jako jsou jojobové korálky nebo bambusové mikročástice. Aby snížili svůj dopad na produkci plastů, v roce 2018 přestali využívat ve svých obalech veškeré plastové výlisky, které nahradili recyklovaným kartonem. Kartonové obaly jsou plně recyklovatelné. Věděli jste, že se díky tomu ušetří až 3 tuny produkovaného plastu každý rok?
  • A důležité jsou pro Medik8 také lesy. Vzhledem k tomu, že veškeré obalové plasty nahradili v Medik8 kartonem, možná si říkáte, že to s tou ekologií nebude tak žhavé, protože i papír je třeba nějak získat. Kartony Medik8 jsou však většinově vyrobeny z recyklovaných materiálů. Všechny obalové kartony mají certifikaci FSC, což potvrzuje jejich původ buď z recyklovaných zdrojů nebo z ekologicky obhospodařovaných lesů.
  • Důraz Medik8 klade na sklo. Všechna séra Medik8 najdete ve skleněných lahvičkách, stejně tak jsou skleněné i pipety v nich. Od roku 2018 jsou navíc skleněné lahvičky tvořené ze 40 % recyklovaným sklem a Medik8 se toto procento snaží neustále zvyšovat. Na druhou stranu, některé z produktů Medik8 prostě vyžadují použití plastu, aby byla zaručena stabilita a účinnost jejich aktivních látek. Kdykoliv to jen trochu jde, snaží se Medik8 jít cestou ekologičtější a s menším dopadem na životní prostředí. Nyní je jejich hlavní snahou využívat co největší množství recyklovaných materiálů.
  • Ekologický přístup zastávají i ve svých budovách. Ty všechny totiž fungují výhradně na energii z obnovitelných zdrojů. „Zelená chemie“, jak celou filozofii nazývají, je podle Medik8 věda vytváření produktů s efektivním využitím energie během celého procesu – od získávání aktivních látek a původního výzkumu, až po finální tvorbu produktů. Zpracování produktů, kdykoliv je to možné, probíhá za studena. Mísení většiny látek v produktech tedy vzniká za pokojové teploty, čímž klesá spotřeba energie, která by bývala byla využita na zahřívání během mísení ingrediencí.
  • Jejich produkty jsou „čisté“. Jako dlouhodobý hráč na trhu kosmeceutik ví Medik8 přesně, jaké aktivní látky jsou pro funkčnost produktů nezbytné a jaké naopak zbytečné. Právě ty zbytečné ve svých produktech vynechává. Sám sebe však neoznačuje za „přírodní“ či „bez chemie“, protože třeba i vitamín C je zkrátka chemická látka. Medik8 se však vyhýbá ingrediencím, u nichž není potvrzena jejich bezpečnost, například parabenům, ftalátům či SLS a SLES. Kromě toho Medik8 z vlastního popudu prochází pravidelnými externími audity, díky nimž má certifikaci ISO 22716 Kosmetika – Správná výrobní praxe a ISO 9001:2015 Standard managementu kvality.

Jak je to se složením produktů?

Ačkoliv tvoří Medik8 kosmetické produkty již léta, jejich složení se snaží neustále vylepšovat. Aktivních látek existují tisíce. Nejde však jen o látky, ale také o to, jak jsou v produktu kombinovány.

Všechny řady produktů cílených na jeden konkrétní problém mají vždy jednu klíčovou látku, která je obsažena v celé řadě produktů. V případě řady White Balance cílené na redukci nadměrné pigmentace je to oxyresveratrol, u produktů cílených na redukci akné je hlavní aktivní látkou kyselina salicylová, poté existují například řady s různými retinoidy nebo s vitamínem C v různých formách.

Produkty Medik8 nikdy neobsahují parabeny. Konzervační činidla, mezi něž parabeny patří, jsou samozřejmě, co se týče kosmetiky, nezbytná. Brání snížení účinnosti a destabilizaci. Z některých produktů je nicméně lze odstranit zcela, jak již Medik8 učinil. U jiných se přiklonil k bezpečnějším variantám. Konzervantů se Medik8 ve svých produktech snaží používat co nejmenší množství, což se nicméně neobejde bez dlouhodobého testování účinnosti a stability. Výsledkem jsou produkty, které neobsahují zbytečné chemikálie.

Příroda versus syntetika

Medik8 využívá ve svých produktech sílu přírody, některé aktivní látky jsou při topické aplikaci velmi účinné. Řada aktivních složek produktů jsou přírodního původu, třeba vitamín A a vitamín C. Aby se ovšem z přírody extrahovaly jen účinné složky z přírodních látek, musí podstoupit složitější technologické zpracování, které zajistí ještě vyšší účinnost a čistotu produktu a zároveň minimalizuje riziko podráždění či alergických reakcí. Věda proto nemusí být nepřítelem.

Klíčová by v kosmetickém průmyslu podle Medik8 měla být udržitelnost. Paradoxní je, že ačkoliv jsou některé přírodní látky účinné, jejich používání může být často neudržitelné a nešetrné k životnímu prostředí. Právě proto v takových případech Medik8 ve svých produktech využívá sice přírodní látky, ovšem vytvořené za bezpečných a udržitelných podmínek v laboratoři.

Pro milovníky zvířat perlička na závěr

Téměř všechny produkty Medik8 jsou veganské, až na tyto výjimky:

Konec článku