Je detoxikace střev organismu prospěšná, nebo spíš uškodí?

Je detoxikace střev organismu prospěšná, nebo spíš uškodí?
Rubrika: Zdravý život 25.09.2017
tisk

V některých případech je očista neboli detoxikace střev nezbytná, například před některými lékařskými zákroky. Jak je to ale s její prospěšností coby preventivního opatření? Měla by být součástí komplexní detoxikace organismu? Pomáhá také při překyselení organismu či hubnutí?

Detoxikace střev napomáhá dle názoru některých odborníků k pročištění střev a organismu od toxinů, které se v nich hromadí z rozličných důvodů, třeba z konzumace potravin, ale i z dýchání znečištěného vzduchu, pití vody a celkového „toxického“ životního stylu.

Detoxikace střev může napomoci odstranit problémy

Pravidelná očista tlustého střeva dle zastánců této procedury odstraňuje nečistoty a tělesný odpad ze stěn tlusté střeva. Kvůli jejich ukládání dochází k průniku toxinů do krevního oběhu, a organismus tak trpí a je v podstatě tráven. Objevit se může únava, nadýmání, problémy s pletí a přibývání na váze, stejně jako různé zdravotní problémy, od depresí a alergií až po artrózu či rakovinu.

Existují dva způsoby, jak tlusté střevo pročistit:

  • První z nich je užívání pročišťujících laxativ, prášků či doplňků stravy nebo bylinných čajů, které mají napomoci vyloučení toxinů a uvolnění nečistot z tlustého střeva.
  • Druhou metodou jsou klystýry a výplachy střev, kdy se tlusté střevo fyzicky pročistí velkým množstvím vody.

Je detox střev nutný?

Opravdu ale dokáže podobná očista střeva pročistit a přinést slibovaný blahodárný účinek na celý organismus? Mnoho lékařů se shoduje, že sám lidský organismus má své vlastní, funkční mechanismy, jak tělo zbavit škodlivých látek, přičemž hlavní roli hraje aktivita ledvin a jater. Právě proto fyzickou očistu střev na principu výplachů a klystýrů mnoho lékařů považuje za zbytečnou a potenciálně rizikovou záležitost.

Ohledně toho, nakolik jsou výplachy střev vhodné a tělu prospěšné, neexistuje příliš vědeckých důkazů, existují nicméně dobře popsané nežádoucí účinky, mezi něž patří bolesti břicha, žaludku, průjmy, zvracení a závratě. Kromě toho může dojít k ještě závažnějším vedlejším účinkům, jako je perforace střeva, vznik infekcí, nerovnováha elektrolytů, problémy s ledvinami a srdeční selhání.

Výplach střev není vhodný pro každého

Vedle toho vědecké výzkumy nepotvrdily prospěšnost výplachů a jejich vliv na zdraví organismu. Neexistují ani důkazy o tom, že by došlo k odstranění toxinů z tlustého střeva. Zcela nevhodné jsou klystýry pro osoby s onemocněním ledvin či srdce. U těchto jedinců je totiž vzhledem k jejich zdravotnímu stavu už tak složité zachovat rovnováhu tekutin a kolísání hladin elektrolytů pro ně může být závažný problém.

Ani pro osoby s problémy trávicí soustavy (Crohnova choroba, ulcerativní kolitida, divertikulitida) nejsou výplachy střev vhodné. Rizikové jsou i pro osoby s poruchami pojivové tkáně (Marfanův syndrom, Ehlers-Danlosův syndrom) kvůli nebezpečí perforace střeva, nebo pro osoby, která podstoupily chirurgický zákrok v oblasti střev nebo trpí hemeroidy. Ani kojící a těhotné ženy by neměly výplachy podstupovat.

"Rozhozená" mikroflóra

V tlustém střevě žijí biliony bakterií a jejich eliminace či redukce může být problematická proto, že naruší rovnováhu mezi „hodnými“ a „zlými“ střevními bakteriemi. Očista totiž střevo nikdy nezbaví veškerých bakterií. Výzkumy navíc naznačují, že bakteriální populace ve střevech je organismu spíše prospěšná, než škodlivá a naopak zdravá střevní mikroflóra dokáže chránit celý organismus před bakteriálními infekcemi. Opět sice neexistují důkazy o tom, zda výplachy střevní mikrobiom negativně narušují či nikoliv, nicméně zkušenosti některých uživatelů výplachů střev tomu nasvědčují.

Bakteriální populace tlustého střeva tvoří 70 % suché váhy stolice.

„Moje známá mi doporučila výplachy střev, které mi měly pomoci zlepšit imunitu a ulevit od extrémních projevů alergie,“ vypráví Jana (25). „Na výplachu jsem byla třikrát a již po druhé proceduře se mi na obličeji objevila červená vyrážka, jejíž stav se zhoršoval. Když po několika týdnech neustupovala, vypravila jsem se za dermatologem, který jako příčinu určil onemocnění rosacea. Nikdy jsem něčím podobným netrpěla,“ pokračuje Jana s tím, že dermatolog sice jako jasnou příčinu výplach střev nestanovil, nicméně potvrdil, že tato procedura a její vliv na osídlení tlustého střeva „hodnými“ bakteriemi, mohla rozvoj onemocnění odstartovat.

„Trvalo téměř tři roky, než se mi podařilo rosaceu zkrotit. Od alergií mi výplachy nepomohly a kdybych věděla, jak devastující vliv to bude mít na moji pleť, nikdy bych je nepodstupovala,“ uzavírá a dodává, že by příště volila raději jiné metody detoxikace organismu.

Jaký je princip výplachu či klystýru? Opětovná hydratace staré stolice a usnadnění jejích vyloučení.

Také špatné pohyby střev a vyprazdňování jsou problém

Zhoršený pohyb střev může nicméně mít za následek špatný zdravotní stav trávicí soustavy, mezi jehož projevy patří bolesti žaludku, podbřišku, chronická únava, zácpa, únava, bolesti hlavy a alergické reakce. Objevit se může také podrážděnost, malátnost, nízká hladina energie a změny chuti k jídlu.

Příčinou těchto problémů jsou neodstraněné zbytky jídla, které mohou způsobit fermentaci bakterií a slizu a jejich hromadění v tlustém střevě. V důsledku toho se toxiny mohou dostávat zpět do krevního oběhu. Špatné vyprazdňování může také zhoršit absorpci živin, a tedy nízkou hladinu energie a další komplikace. 

Výplachy střev mají alternativu

Detoxice střev proto může významně zlepšit zdravotní stav. Jenže klystýry a výplachy mohou mít vedlejší účinky. Proto je vhodnější provést detoxikaci tlustého střeva spíše prostřednictvím bylinných čajů či přírodních výživových doplňků, které nezklikvidují přirozenou střevní mikroflóru tak jako výplachy, ale podpoří vlastní pročišťující mechanismy ve střevě, a tím pádem i absorpci látek ze střevní stěny do organismu.

Konec článku