Proč mužům padají vlasy?

Proč mužům padají vlasy?
Rubrika: Zaměřeno na muže 03.11.2011
tisk

Padání vlasů nebo jejich úplná ztráta jsou označovány lékařským termínem alopecia. Tu může způsobit hned několik faktorů. Pro muže jsou nejčastější dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Ubývání vlasů se projevuje většinou plíživě a časem se zhoršuje. U mužů se nejčastěji vyskytují kouty, lysinky, řídnutí a také slábnutí vlasů. Co dělat, když takový problém nastane?

Proč mužům padají vlasy?

K hlavním faktorům, které se podílí na padání vlasů mužů, patří dědičnost, hormonální činnost a stárnutí. Mnohdy se stačí podívat na rodiče. Pokud mají ve svém pokročilém věku stále husté hřívy, nemusíte se bát. Pokud je tomu naopak, začněte s prevencí včas. 
 
Nejčastější příčinou ztráty vlasů u mužů je androgenetická alopecie, tedy citlivost vlasů na pohlavní hormon testosteron, která se dědí generačně. Pokud je hladina testosteronu v krvi vyšší, obvykle se ničí vlasové kořínky a vlasy začnou vypadávat. Proto muži plešatí mezi dvacátým a třicátým rokem, kdy mají hladinu testosteronu nejvyšší. S léčbou je třeba začít dřív, než dojde ke zničení vlasových kořínků. Pokud muži přijdou k lékaři až ve chvíli, kdy mají "image Fantomase", vlasy už jim nikdo vrátit nepomůže. Když se padání vlasů začne řešit včas, zastaví se a nejdříve za 4 měsíce začnou vyrůstat nové vlasy. 
 
Kouty a řidké vlasy prři vypadávání vlasů u mužů
 

K dalším faktorům, které způsobují ztrátu vlasů, patří

 • Stres - ovlivňuje prokrvení pokožky hlavy a tím vlasy připraví o potřebné živiny
 • Nedostatek vitamínů - B, C, E
 • Nedostatek minerálů - železo, zinek, měď
 • Diety - nedostatek potřebných živin, vitamínů a minerálů
 • Špatný krevní oběh - nedostatečné prokrvení pokožky na hlavně
 • Operační zákrok
 • Znečištěné ovzduší
 • Roční období - nejvíce padají vlasy na jaře a na podzim
 • Časté nošení čepic, klobouků a jiných pokrývek hlavy
 • Nedostatečná péče o vlasy a pokožku hlavy - vysušená pokožka hlavy, lupy
 • Nadměrné pocení - zvýšená produkce potních žláz
 • Chybějící vitamíny proti vypadávání vlasů

Jak zastavit vypadávání vlasů

Je normální ztrácet denně 50 - 100 vlasů. Pokud vlasy padají více než jste zvyklí, možná bude stačit upravit jídelníček, přečkat roční období nebo se přestat stresovat a doplnit živiny. Pokud však máte pocit, že se objevují kouty a lysiny poraďte se s dermatologem. 
 
Doplňte biotin
Vitamín H neboli biotin je nutný pro udržení zdravých vlasů a pokožky. U některých mužů dokonce zabraňuje padání vlasů. Bohatá na biotin jsou játra, ořechy, vaječný žloutek, květák, pivovarské kvasnice, hnědá rýže, zelený hrášek, čočka, oves, sója. Denní příjem 100 - 200 mcg pokrývá potřebu organismu.
 
Zaměřte se na jídelníček (obsahující vitamíny na vypadávání vlasů)
Měl by obsahovat dostatek železa, zinku a vitamínů B.
 
Lehněte si denně na 15 min hlavou dolů
na šikmou podložku, aby se vám prokrvila pokožka hlavy. Denně také provádějte masáž vlasové pokožky. 
 
Vyhněte se hrubému zacházení s vlasy
Nevysušujte si vlasy vytíráním osuškou. Nepoužívejte k vysušení horkovzdušný fén. Vlasy nevyčesávejte dokud neuschnou. 
 
Vyzkoušejte speciální kosmetiku
např. šampony proti vypadávání vlasů či přímo růstová séra na vlasy. Jejich účinnost by se měla ukázat během prvních 4-6 týdnů, kdy zastaví nadměrné padání a během 3-4 měsíců způsobí růst vlasů nových. 
 
Nenoste pokrývky hlavy
jako jsou čepice, kšiltovky, klobouky atd. 
 
Pokud vám padají vlasy ve větším množství kontaktujte lékaře. Nejlépe vám poradí dermatolog. V Praze dokonce existuje specializované centrum „Zdravé vlasy“ při fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde vám pomohou odborníci specializovaní na danou problematiku. 
Konec článku