Tajemství čištění pleti s L-mandlovou kyselinou

Tajemství čištění pleti s L-mandlovou kyselinou
Rubrika: Studie a odborné články 23.04.2014
tisk

Jak již mnozí z vás víte, firma Medik8 vyrábí excelentní řadu efektivních přípravků na čištění pleti, ať už ve formě pěny, krému nebo gelu. Jednou z klíčových aktivních složek použitých ve většině těchto čističů je L-mandlová kyselina - chirálně správná forma kyseliny mandlové. Její schopnosti jsou nevídané.

Co je na čistících přípravcích s L-mandlovou kyselinou tak zásadní?

Kyselina mandlová je jediná alfa-hydroxylová kyselina (AHA) vykazující vynikající exfoliační účinky, srovnatelné s beta-hydroxylovými kyselinami (BHA) , díky své velmi jemné metodě. Právě tuto její vlastnost využila firma Medik8 na spojení efektivního a zároveň velmi šetrného čištění pleti.

Člen rodiny AHA kyselin - kyselina mandlová, je pojmenována podle známých oříšků právě proto, že se získává hydrolýzou amigdalinu (vitamín B17) - extraktu z hořkých mandlí. Jako jiné AHA-čka, je mandlová kyselina vhodná pro léčbu širokého spektra kožních problémů jako je předčasné stárnutí pokožky vlivem slunečního záření, rosacea (růžovka), nepravidelná pigmentace, zánětlivé necystické akné a vyrážky. Avšak narozdíl od svých agresivních ekvivalentů, mandlová kyselina nezpůsobuje pleti žádné podráždění, erytém (zarudnutí) ani pálení. Tím je skutečně jedinečná.

Efektivita díky větším molekulám

Ve srovnání s jinými AHA kyselinami jako například s kyselinou glykolovou, má kyselina mandlová mnohem větší molekuly, což zpomaluje epidermální penetraci (molekuly tak pronikají do pokožky pomaleji), čímž je exfoliace (odstranění odumřelých částí kůže) preciznější a bez podráždění. Právě z tohoto důvodu je chirální forma mandlové kyseliny - L-madlová kyselina ideální složkou efektivní čistící kosmetiky.

Póry čistí zevnitř

Díky její schopnosti rozpouštět lipidy dokáže kyselina mandlová čistit póry zevnitř, takže odstraňuje maz a odumřelé kožní buňky, které způsobují akné. Tento peelingový efekt působí proti ucpávání pórů, ničí komedony (malé černé tečky) a brání vzniku zánětů. Navíc vykazuje tato kyselina skvělé antiseptické účinky, což ji činí extra vhodnou pro hypercitlivou aknózní pleť.

Překvapení v laboratoři

Původně byla kyselin mandlová zkoumána klinickými testy pro její antibakteriální vlastnosti. Velmi překvapivým zjištěním je její pozitivní účinek během laserového ošetření pleti. Po aplikaci produktu s obsahem této kyseliny bezprostředně po zákroku se výrazně snížil výskyt infekcí.

Brzy se však zjistily ještě překvapivější účinky. Je dokázáno, že dlouhodobým a vytrvalý používáním této kyseliny se z pleti radikálně vytrácejí jemné rýhy a vrásky, podobně jako je to u kyseliny glykolové, avšak ne tak drsným způsobem. Ideální je proto pro osoby, které ještě stále trápí akné, ale už se u nich projevují první známky stárnutí kůže.

Bez tmavých fleků

V 30 - 70% koncentraci se stejně jako kyselina glykolová, využívá ta mandlová při chemickém peelingu a zatímco po peelingu kyselinou glykolovou dochází ke značnému podráždění, zarudnutí a spálení kůže, po použití kyseliny mandlové jsou takové nežádoucí účinky v mnohem menší míře a bez s tím spojené zánětlivé hyperpigmentace. Díky tomu je kyselina mandlová nejvhodnější AHA kyselina pro tmavší typy pleti. Potlačuje produkci melaninu, tmavého kožního pigmentu, čímž bojuje proti abnormální pigmentaci projevující se jako melasma, jaterní či stařecké skvrny a pihy.

Produkty Medik8 obsahují L- mandlovou kyselinu, což je chirálně správná forma mandlové kyseliny, která dokáže najednou řešit akné, vrásky, pigmentaci i podráždění pokožky. Na každý z těchto typů pleti nabízí speciální produkt pro čištění:

Konec článku