Nejdřív budete mít sice zarudlou pleť, potom ale budete po použití vitamínu A krásná

Nejdřív budete mít sice zarudlou pleť, potom ale budete po použití vitamínu A krásná
Rubrika: Studie a odborné články 15.04.2015
tisk

Vitamin A je v tucích rozpustný vitamín. Vy jste o něm asi slyšeli v souvislosti s karotenoidy, mrkvičkou a dobrým zrakem, že? Jenže vitamin A či retinol, jak se nazývá jeho známější forma, je i perfektním spojencem v boji za krásnou pleť.

Jestli má vaše pokožka sklony k akné, drobným vráskám, pihám, nadměrné pigmentaci či tvorbě černých a bílých „teček“ při pobytu na slunci (tzv. solárním komedonům), bude retinol to pravé řešení.

Nebo třeba když se spálíte na sluníčku. I tady vám pomůže. Nejúčinnější metodou není kupodivu polykání potravinových doplňků s obsahem vitamínu A, ale jeho topická aplikace, tedy aplikace přímo na postižené místo pokožky.

Topické užití není příliš rozšířené

Topické užití vitamínu A nicméně zdaleka není tak rozšířené, jak by vzhledem ke skvělým vlastnostem této metody mělo být. Z exkluzivního průzkumu společnosti Medaprex vyplývá, že s ní má zkušenost méně než polovina dotazovaných.

Co bylo hlavním důvodem jeho užívání? Nejčastěji zlepšení textury pokožky (36%),  dále redukce vrásek (14%) a rozjasnění pokožky (14%) a antioxidace (4%).

Ochrana pokožky před volnými radikály je důležitá pro téměř 90% respondentů. Jen volí jiné produkty než ty s obsahem retinolu.


Ona totiž aplikace retinolu není vždy příjemná, zejména při prvním použití dochází mnohdy k nežádoucím reakcím – zarudnutí, svědění či mírnému otoku. Osobní zkušenosti respondentů ovšem tak dramatické nejsou. Téměř polovina dotazovaných žádné vedlejší účinky nezaznamenala, 21% respondentů po prvních aplikacích pokožka pálila či zčervenala, nicméně následně problémy ustaly. Pouhá 4% respondentů musela produkt přestat používat, protože nežádoucí účinky ani časem nevymizely.

Retinol nejen pro krásnou pleť

Potýkáte-li se napříkald s bradavičkami, i tady dokáže vitamín A účinně zasáhnout. Podle zkušeností dermatologů vede denní topická aplikace přírodního vitamínu A k tomu, že jsou malé bradavičky nahrazeny normální vrstvou pokožky, a to již za 70 dní, v případě větších bradavic celá procedura trvá zhruba šest měsíců. To všechno bez nepříjemného skalpelu či tekutého dusíku a následných jizviček.

Zajímá vás, zda by vitamín A pomohl i vám? Vyzkoušejte třeba Dermaheal Super Brightening krém v případě, že vás trápí nadměrná pigmentace. Nebo rovnou vitamíny na pleť Monoderma A15 pro mladistvou a zdravě vypadající pokožku.

Exkluzivní dotazník společnosti Medaprex byl proveden v říjnu roku 2014 na vzorku 28 žen.
Konec článku