Zázvor

Rostlina, která se využívá pro své medicínské a antibakteriální vlastnosti

V Asii je zázvor pro své medicínské a kulinářské vlastnosti oblíbený po tisíce let. Typická je pro něj pronikavá vůně a unikátní chuť spojující v sobě kyselé tóny s citrusy.

Zázvor je skvělým kořením do polévek, omáček, marinád a mnoha dalších pokrmů, od pečených jablek po stir-fry zeleninu. Využívá se i pro čaj, a to nejen pro svoji chuť, ale hlavně léčebné vlastnosti.

Do Evropy z dovozu

Římští obchodníci přivezli zázvor z jihovýchodní Asie do Evropy, kde se ve středověku stal hitem. Byl velmi drahý, ale i přes to oblíbený pro své léčebné vlastnosti. Král Jidřich VIII. používal zázvor například proti moru. Španělští objevitelé jej přivezli do Jižní Ameriky a Mexika, odkud se začal dovážet zpět do Evropy v 16. století. Dnes jsou největšími producenty zázvoru Jamajka, Indie, Fidži, Indonésie a Austrálie.

Čerstvý kořen zázvoru je oblíbený pro svoji chuť i nutriční vlastnosti. Organický prášek ze zázvoru je vhodnou alternativou, která si ve zmraženém stavu zachovává své vlastnosti až po dobu jednoho roku. Při koupi zázvoru si dejte pozor, aby byl kořen pevný, jemný a bez plísně.

Zdravotní benefity zázvoru

Zázvor je skvělým zdrojem vitamínu C, hořčíku, draslíku, mědi a manganu. Podporuje uvolňování plynatosti, dále podporuje relaxaci a uvolnění trávicí soustavy. Zklidňuje žaludek, ulevuje od zvracení a obtíží spojených s průjmem a nadýmáním. Je také efektivní prevencí nevolností.

Konzumuje-li se v podobě horkého čaje, uvolňuje se ze zázvoru gingerol a proteáza, které prohřívají organismus a stimulují krevní oběh.

Zázvor ulevuje od bolestí, zlepšuje nevolnost a pocity na zvracení, má vliv na produkci střevních plynů. Je tedy účinný při terapii ranních nevolností.

Snižuje negativní vedlejší efekty spojené s chemoterapií (závratě, nevolnost, zvracení, studený pot), působí preventivně proti osteoartróze a různým typům rakoviny včetně rakoviny vaječníků, tlustého střeva, plic a prsu. Díky svým antibakteriálním vlastnostem se využívá také při terapii artrózy