Vrásky

Přirozená součást stárnutí

Vrásky jsou běžným projevem stárnutí pokožky. Nejčastěji se objevují v oblastech, které jsou nejvíce vystaveny slunečnímu záření jako obličej, krk, ruce a předloktí.

Ačkoliv strukturu a texturu pleti určuje z velké části genetika, hlavním původcem vzniku vrásek je spíše působení slunečního záření, zejména u lidí se světlým typem pleti. Na vzniku vrásek se ovšem podílí i další faktory jako znečištění životního prostředí či kouření.

Vrásky jsou rýhy a linky, které se objevují na pleti. V průběhu času a stárnutí organismu se začínají stále více prohlubovat a nejvíce viditelnými se stávají okolo očí, úst a na krku.

Faktory, které ovlivňují formování vrásek

Věk

Jak stárneme, pleť je stále méně elastická a více křehká. Snížení produkce kožního mazu způsobuje vysychání pleti, vrásky jsou pak na pokožce viditelnější. Stejně tak se snižuje obsah tuku v hlubších vrstvách kůže, čímž dochází k ochabnutí kontur kůže a výraznějšímu propadu vrásek.

Vystavení ultrafialovým paprskům

Ultrafialové záření, které urychluje přirozené stárnutí, je primární příčinou vzniku vrásek. Tím, že je pleť vystavena UV záření, dochází k rozpadu pojivové tkáně – kolagenových a elastinových vláken, která leží v hlubší vrstvě kůže, v dermis. Bez této podpůrné pojivové tkáně ztrácí pleť sílu a průžnost a objevují se na ní vrásky trvalejšího charakteru.

Kouření

Kouření může urychlit proces přirozeného stárnutí pleti, čímž přispívá ke vzniku vrásek. Vliv má v rámci kouření také to, že dochází ke změnám krevního zásobení pleti.

Smích, zamračenost a další výrazy obličeje

Vznik vrásek bohužel podporují i tak pozitivní činnosti jako smích. Když totiž dochází pravidelně a často k některým obličejovým výrazům, v momentě, kdy v pleti ubývá kolagenových a elastinových vláken, ztrácí pokožka svoji pružnost, a dočasné jemné linky se mění na trvalé vrásky.