Vitamín D

V tucích rozpustný vitamín, který se přirozeně vyskytuje jen v málo potravinových zdrojích, pro zdraví člověka je přitom nezbytný

Vitamín D můžeme přijímat ze stravy, byť z omezeného množství zdrojů, v podobě doplňků stravy, nebo si jej může lidský organismus utvářet endogenně po osvícení ultrafialovým zářením v kůži. Vitamín D, ať už je získaný prostřednictvím stravy, slunečního záření nebo doplňků stravy, je nicméně biologicky neaktivní a pro využití organismem musí nejprve dvakrát hydroxylovat, aby byl aktivován.

Pomáhá vystřebání vápníku

Pro tělo je nicméně vitamín D velmi důležitý. Napomáhá vstřebávání vápníku ve střevech, díky čemuž umožňuje správnou mineralizaci kostí. Nezbytný je také pro růst a zdraví kostí. Bez jeho dostatku mohou být kosti lámavé a křehké. Společně s vápníkem napomáhá ochraně seniorů před osteoporózou.Vedle vlivu na buněčný růst, dělení, diferenciaci a apoptózu buněk snižuje vitamín D v těle zánětlivé procesy a podporuje neuromuskulární a imunitní systém.

Tučné mořské ryby jsou zdrojem

Mezi hlavní potravinové zdroje vitamínu D patří tučné mořské ryby, jako je tuňák, losos či makrela, či přímo rybí tuk. Menší množství vitamínu D se nachází v hovězích játrech, sýrech a vaječných žloutcích, v omezeném množství se vyskytuje také v některých typech hub. Vzhledem k často nedostatečnému příjmu vitamínu D ze stravy bývá proto jeho největším zdrojem ultrafialové záření, respektive UVB paprsky, které pronikají nechráněnou pletí a přeměňují kožní 7-dehydrocholesterol na provitamín D3, který se následně stává vitamínem D3. Množství syntetizovaného vitamínu D ovlivňuje roční období, denní doba, počasí, stejně jako lokalita nebo množství melaninu v kůži.

Nedostatek vitamínu D se běžně vyskytuje v populaci, především u seniorů, veganů, vegatariánů a osob s laktózovou intolerancí. Mezi hlavní znaky jeho nedostatku patří křivice a osteomalacie, demineralizace kostí, pro níž je typický úbytek kostní hmoty, deformace kostí a náchylnost k jejich poškození.

Rizika spojená s nedostatkem vitamínu D

  • Osteoporóza
  • Osteomalacie
  • Křivice
  • Rakovina (především střeva, prostaty, prsu)