Vitamín A

V tucích rozpustný vitamín

Vitamín A se v přírodě vyskytuje ve dvou formách, známější je forma retinolu (vitamín A1), opomenout nelze ani 3-dehydroretin, tedy vitamín A2. K vitamínu A také obvykle řadíme i barviva karotenoidy, provitamíny, z nichž se po jejich konzumaci v organismu v játrech a tenkém střevě vitamín A utváří. Mezi nejvýznamnější karotenoidy patří beta-karoten, lykopen a lutein. Ten je důležitou součástí lidského oka.

Vitamín A ve stravě nacházíme zejména v mase, rybách a mléčných výrobcích, hlavními zdroji provitamínů je ovoce a zelenina.

Nejen pro dobrý zrak

Dostatek vitamínu A je v organismu zodpovědný za zdravou kůži, zuby, měkké tkáně a kosti, stejně jako mukózní membrány. V sítnici se účastní produkce pigmentu rodopsinu, který je využíván pro vidění za šera. Jeho nedostatečná hladina má významný vliv na zrak.

Vitamín A působí antioxidačně, tedy chrání před poškozením buněk v důsledku aktivity volných radikálů. O nich se předpokládá, že se podílí na rozvoji různých chronických onemocnění a hrají významnou roli v procesu stárnutí organismu.

Rohovatění a nadměrná suchost pleti

Nedostatek vitamínu A má za následek zhoršení zraku a vyšší nemocnost, problémy s pletí a její nadměrné rohovatění. Objevit se může dokonce šeroslepost, zpomalení pohlavního vývoje, snížení potence, zhoršená imunita či ztráta chuti k jídlu.

Také nadbytek vitamínu A nicméně organismu nesvědčí. Při akutní otravě vitamínem A se mohou objevit nevolnosti, zvracení, vypadávání vlasů, problémy se zrakem a celkové bolesti. Problematický je vitamín A pro těhotné a kojící matky, kdy hrozí zhoršený vývoj plodu a vznik vývojových vad, jako je například rozštěp.

Topická aplikace proti vráskám

V posledních letech se vitamín A1 retinol využívá v kosmetických produktech cílených na prevenci rozvoje známek stárnutí pleti a boj proti akné. Protože ale retinol není fotostabilní, většina produktů s jeho obsahem je určena na večerní použití.