Strie

Typ jizev, který se formuje v pleti a je pro něj typický odlišný bervený odstín od okolní kůže

Vznik strií způsobuje poranění (natržení) dermis. Tyto jizvy se mohou v průběhu let zmenšovat, málokdy však kompletně zmizí.

Strie jsou často výsledkem rychlého roztahování kůže spojeného s rychlým růstem objemu nebo rychlými velkými váhovými přírůstky. Ve většině případů strie ovlivňují také hormonální změny spojené s pubertou, těhotenstvím, bodybuildingem, hormonální terapií apod. Strie, které vznikají v průběhu těhotenství a objevují se v průběhu posledního trimestru na břiše, prsou, stehnech a spodních zádech, označujeme jako těhotenské strie.

Jak vznikají

Strie se objevují zpočátku jako červené či fialové léze, které se mohou objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji v oblastech, kde se nachází větší množství tuku. Obvyklými místy jsou proto břicho, poprsí, svrchní část rukou, záda, vnější a vnitřní stehna, boky a zadek. V průběhu času mají tendenci strie atrofovat a ztrácet pigment. Postižené části kůže se jeví prázdné, propadlé a jsou na dotyk jemné.

Strie vznikají v dermis, ve tkáni, která napomáhá pleti urdžet si svůj tvar. Strie nevzniknou, dokud má kůže v dermis dostatečnou oporu. Někdy mohou strie způsobovat svědění či pálení, stejně jako emoční nepohodu. Není to však nutně podmínkou. Neplynou z nich žádná zdravotní rizika, ani nesnižují fyzické schopnosti jedince. Jedná se tak spíše o kosmetický než zdravotní problém.

Strie způsobuje roztahování kůže. Jejich projevy jsou výraznější, když je v organismu vyšší hladina kortizonu, hormonu produkovaného ve žlázách nadledvinek. Kortizon oslabuje elastinová vlákna v kůži. Vzniká tak nedostatek podpůrného materiálu, jak se pleť roztahuje, což vede k poškození v dermis a epidermis a dochází pak ke zjizvení v podobě strií.

Léčba strií, tedy zlepšení jejich vzhledu, může probíhat několika způsoby, například laserovou terapií, dermabrazí, resurfací a topickým používáním retinolu, případně dalších typů vitamínů jako je kyselina askorbová. Mezi další používané látky patří kyselina glykolová, tyrozin a sulfát zinku.