SPF

Sun Protection Factor, ochranný sluneční faktor

Sun Protection Factor je systém označování přípravků, které chrání pleť před slunečním zářením, respektive před UVB paprsky, které způsobují spálení pleti, poškození kůže a mohou se podílet na vzniku rakoviny.

Jak to funguje?

Pokud by se vaše pleť za normálních okolností při pobytu na slunci spálila za deset minut, aplikace přípravku se SPF 15 tento  čas prodlouží zhruba na 150 minut. Jedná se však pouze o hrubý odhad, vše záleží na dalších faktorech včetně typu pleti, intenzitě slunečního záření a množství použitého ochranného přípravku. Navíc je třeba počítat s tím, že SPF faktor značí pouze ochranu pleti před UVB zářením, o schopnosti přípravku chránit před UVA zářením nijak neinformuje.

Pro nejlepší ochranu doporučují odborníci aplikovat přípravek s SPF minimálně 15 v dostatečném množství (na celé tělo se odhaduje, že postačí jeden velký „panák“), a aplikaci opakovat každé dvě hodiny. Množství aplikovaného přípravku není radno podceňovat. Vědci vypočetli, že když aplikujete přípravek se SPF 30 v polovičním množství, chráněni budete pouze jako kdybyste aplikovali produkt s SPF 5,5. Což je dost málo!

Škála SPF není lineární, SPF 15 blokuje 93% UVB paprsků, SPF 30 blokuje 97% UVB paprsků a SPF 50 blokuje 98% UVB paprsků.