Růžovka

Neboli rosacea, zánětlivé onemocnění kůže, jinak také nazývané „akné dospělých“

Toto chronické onemocnění je charakterizováno zarudnutím obličeje, rozšířenými a popraskanými žilkami, vřídky, papulami a otokem tváře. Postižení rosaceou se může projevit v jakémkoliv věku. Rozdělujeme jej na čtyři typy, přičemž tři z nich postihují kůži a čtvrtý oči (tzv. okulární rosacea). Pokud se růžovka neléčí, v průběhu času má stav tendenci se zhoršovat. Stav může paradoxně zhoršit i léčba steroidy, které se aplikují přímo na kůži.

Rosacea postihuje většinou lidi se severozápadními evropskými kořeny, proto se jí také v anglosaském světe přezdívá „prokletí Keltů“. Rosacea se týká mužů i žen, nicméně u žen je její výskyt až třikrát častější. Nejčastěji se rosacea objevuje ve věku 30 až 50 let.

Začervenání a složitá terapie

Typickými prvními příznaky je začervenání obličeje přes líce, nos nebo čelo, zčervenání se ale může objevit i na krku, hrudi, uších i ve vlasech. V některých případech se připojují další symptomy jako přetrvávající začervenání, dilatace povrchových krevních cév na obličeji, červené hrboly a vřídky na pleti, zčervenání očí, pocity pálení či píchání a dokonce laloky na nose.

Léčba růžovky je široká a závisí na jejím typu i projevech. V lehkých případech stačí péče běžnými kosmetickými přípravky, složitější se řeší spektrem sahajícím od užívání antibiotik (topicky i orálně), přes laserovou terapii a různé typy diet po nejrůznější medikamenty. Každý typ léčby je třeba konzultovat s dermatologem.