Růstový cyklus vlasu

Růst lidského vlasu je rozdělen do tří fází

1. Anagenní neboli růstová fáze

Fáze, během které vlasy aktivně rostou, trvat může od jednoho roku až do čtyř, pěti let. Vlasová cibulka, která se nachází ve spodní části vlasového folikulu, se v této fázi aktivně regeneruje a vytváří vlasové vlákno. Mimochodem, vlas vám vyroste zhruba o jeden centrimetr za měsíc.

2. Katagenní fáze neboli klidová fáze

Vlasy v této fázi, která trvá mezi dvěma až třemi týdny, nerostou, ani nedochází k produkci pigmentu. Vlasové folikuly se zmenšují a jejich báze stoupá k povrchu kůže. Ve vlasové cibulce se vytváří nové vlasy.

3. Telogenní fáze neboli fáze vypadávání

Fáze vypadávání trvá mezi dvěma až čtyřmi měsíci. Během ní vaše vlasy vypadávají - znáte to sami: zůstávájí v kartáči, ve sprše po umytí vlasů, dokonce i na oblečení. Jedná se o naprosto běžný proces obměny vlasového skalpu, kdy se staré vlasy vyměňují za nové. Vlasy v této fázi nerostou - jsou spojeny s vlasovým folikulem až do momentu, kdy dermální papila zůstane v katagenní fázi. V závěru telogenní fáze vstupuje folikul opět do růstové fáze a začínají se znovu vytvářet vlasy. Pokud ještě v tuto chvíli zůstávají na hlavě staré vlasy, nově rostoucí je vytlačí a startuje nový růstový cyklus.

Náčrt růstových fází:

Foto: Wikimedia Commons