Retinol

Forma vitamínu A, vitamín A1

Retinol je čistá forma vitamínu A. Důležitý vliv má nejen na kůži, ale na celý organismus. Určitě si pamatujete, že vám rodiče říkali, ať jíte hodně mrkvičky, abyste dobře viděli. Vitamín A je totiž nezbytný pro dobrý zrak. Kromě toho pozitivně ovlivňuje vývoj buněk a jejich kvalitu ve sliznicích, kostech a podporujte krvetvorbu. Také na reprodukční soustavu má dobrý vliv – je potřebný jak pro tvorbu spermií a vajíček, tak pro správný vývoj plodu. Navíc bylo prokázáno, že brání některým typům nádorového bujení.

Retinol pomůže proti vráskám a proti akné

Nás ovšem zajímají především jeho kosmetické vlastnosti. Retinol brání stárnutí pleti díky tomu, že podporuje tvorbu kolagenu a elastinu v pleti, navíc podporuje obnovu buněk pokožky. Při pravidelném používání pak dochází ke zlepšení textury pleti a zpevnění jejích kontur. Redukuje výskyt pigmentových skvrn a pokožce zajištuje dostatečnou hydrataci. Často se využívá proti akné, jehož projevy dokáže eliminovat. Ovšem pozor, po aplikaci se doporučuje pleť chránit i prostředky s SPF faktorem před slunečním zářením.

V kosmetických přípravcích se většinou využívá spíše ester vitamínu A a kyseliny palmitové, tzv. Retinyl palmitát, který je výrazně stabilnější. Až při aplikaci na pleť a následném vstřebání se změní v retinol.

Retinol objevil v roce 1913 americký biochemik Elmer McCollum. Trvalo to ale téměř sedmdesát let, než si Retinol našel cestu do kosmetických přípravků. V přírodní formě jej najdeme v oleji z rybích jater, ve vejcích, sýrech a masu.