Retinoidy

Kosmetické látky odvozené od vitamínu A určené především pro omlazení pleti a redukci akné

Retinoidy byly původně vyvinuty pro boj s akné. V současnosti se ale spíše, než proti akné využívají pro zpomalení stárnutí pleti. Jako lék proti akné byly schváleny v roce 1971.

Retinoidy lze aplikovat na pleť v podobě krémů, gelů či sér. Při topické aplikaci mají za následek zvýšení rychlosti proliferace (dělení) buněk a sníženou keratinizaci odumřelých kožních buněk. Retinoidy, především retinol a retinal (retinaldehyd), se využívají na redukci akné a zlepšení stavu mastné a problematické pleti.

Retinoidy proti akné

V případě mírného či středně těžkého akné může topická aplikace retinoidů zvládnout to, co jiné kosmetické látky neumí. Hloubkově pročistit póry, odstranit kožní maz a odumřelé kožní buňky, a umožnit navíc prostup jiných účinných produktů hlouběji do kůže.

Protože působí preventivně proti ucpání pórů, brání dalšímu rozvoji akné a vzniku pupínků. Podílí se tím pádem i na prevenci vzniku jizev po akné.

Retinoidy proti vráskám

V pleti retinoidy stimulují novotvorbu kolagenu. Dochází díky tomu k vyhlazení vrásek, zpevnění pleti a obnovení jejího mladistvého vzhledu. Retinoidy stimulují k aktivitě také krevní cévy, díky tomu se zlepšuje cirkulace krve v kůži, a tím pádem její výživa a okysličení.

Kromě toho zlepšují pleť poškozenou fotostárnutím. Při dlouhodobém pravidelném používání redukují jemné linky, vrásky, ale částečně i nadměrnou pigmentaci v podobě pih, melasmy či tmavých skvrn, pozitivně působí na aktinickou keratózu a solární komedony.

Pozitivní vliv může mít topická aplikace retinoidů také v případě kožního onemocnění rosacea.

Pozor, hrozí podráždění

Při topické aplikaci nicméně mohou retinoidy podráždit pleť, zejména v případě, kdy jejich účinku pleť není dostatečně přivyklá. Výsledkem může být suchá pleť podráždění, hrubá pleť se šupinkami, svědění a mírné otoky. Jak si ale pleť na topické retinoidy zvykne, tyto nepříjemné příznaky vymizí. Podráždění může ještě zhoršovat sluneční záření, zima či ledový vítr nebo aplikace produktů s alkoholem nebo jinými vůči pleti agresivními látkami.

Retinoidy není vhodné aplikovat na pleť během těhotenství nebo při kojení, způsobovat mohou vrozené vývojové vady.