Pyridoxin

Vitamín B6

Tento vitamín z B-komplexu v organismu ovlivňuje metabolismus sacharidů a aminokyselin. Je důležitým koenzymem (urychluje metabolické a chemické reakce v buňkách). Účastní se přeměny makroživin na energii v játrech a svalech.

Pyridoxinu obvykle mívají nedostatek osoby postižené celiakií, vysoce fyzicky aktivní osoby, uživatelky hormonální antikoncepce a osoby s některými chronickými onemocněními.

Pro zdravé srdce a nervovou soustavu

Jeho nedostatek může způsobit chudokrevnosti (anémii). Využívá se pro léčbu onemocnění srdce, vysokého cholesterolu, snižuje hladinu škodlivého homocysteinu, který vede k poškozením kardiovaskulární soustavy i nádorovému bujení. Napomáhá uvolnit žíly po angioplastice.

Ženy pyridoxin využívají při menstruačních obtížích, zlepšuje ranní nevolnosti v časných stadiích těhotenství, po období kojení napomáhá zastavit produkci mléka. Zlepšuje příznaky menopauzy i depresí spojených s těhotenstvím nebo užíváním hormonální antikoncepce.Vitamín B6 zlepšuje stav nervové soustavy, pozitivně působí na náladu. Zlepšuje stav kůže a sliznice dutiny ústní, účastní se tvorby červených krvinek. 

Vitamín B6 se nachází v potravinách, jako jsou cereálie, fazole, zelenina, játra, maso a vejce. Je také možné jej vyrobit laboratorně.