Přirozeně zvhlčující faktory

Látky udržující pleť hydratovanou

Mezi přirozeně zvlhčující faktory patří zejména volné aminokyseliny, kyselina mléčná, PCA, urea, cukry a anorganické soli. Tyto látky udržují pleť hydratovanou díky tomu, že v ní napomáhají zadržet vodu ze vzduchu.

Kožní maz zadržuje vodu v kůži

Jedním ze základních faktorů, jak pleť udržet zdravou, je snaha zachovat její vnější vrstvu neporušenou. Látky, které se na tomto podílejí, se nazývají přirozeně zvlhčující faktory, jež napodobují chování látek, které se přirozeně nachází v pleti. Kožní maz a tuk jsou jedněmi ze základních látek v kůži, které působí proti evaporaci (odpařování vláhy z kůže) a poskytují lubrikaci povrchu pleti. Je to právě obsah kožních lipidů, který propůjčuje povrchu pleti jeho texturu.

Látek je celá řada

Přirozeně zvlhčující faktory jsou významnou skupinou látek, mezi něž se řadí amino kyseliny, ceramidy, kyselina hyaluronová, cholesterol, mastné kyseliny, triglyceridy, fosfolipidy, glykosfingolipidy, urea, kyselina linolová, glykosaminglykany, glycerin a mukopolysacharid.

Látky, které jsou schopny pleť zvhlčit obdobně jako lipidové složky pleti, jsou meruňkový olej, řepkový olej, kokosový olej, kukuřičný olej, jojobový olej, jojobový vosk, lanolin, lecitin, olivový olej, slunečnicový olej, sezamový olej, bambucké máslo, olej ze sójových bobů, skvalen a olej ze sladkých mandlí. Ty všechny dokáží významně ulevit jak od pocitu z přílišně suché kůže, tak zlepšit její vzhled.

Používáním produktů s obsahem přirozeně zvlhčujících faktorů (řadit se mezi ně mohou produkty s označením anti-aging, omlazující, proti vráskám, séra, pleťové vody i opalovací krém) umožníte své pleti kvalitnější regeneraci a obnovu, aniž by musela trpět nadměrnou suchostí.