Niacinamid

Amid kyseliny nikotinové, jinak také nikotinamid

Tento ve vodě rozpustný vitamín je součástí vitamínů skupiny B. Kyselina nikotinová či niacin se na niacinamid přeměňuje.

Co se týče využití niacinamidu v medicíně, často se využívá k léčbě akné vulgaris pro svůj protizánětlivý účinek. Niacinamid prokázal schopnost blokovat zánětlivé procesy jodidů, o nichž je známo, že způsobují rozvoj zánětlivého akné. Niacinamid bývá hlavní ingrediencí orálně konzumovaných léků proti akné.

Niacinamid se však také využívá jako složka topicky aplikovaných produktů, a to ve 4% až 5% koncentraci. Niacinamid zvyšuje biosyntézu ceramidů v lidských keranocytech a  zlepšuje propustnost epidermální permeabilní bariéry.

Orální konzumace niacinamidu je podle odborníků účinná taktéž jako prevence aktinické keratózy. V současnosti se zkoumá vliv niacinamidu jako prevence rozvoje rakovinného bujení v kůži.

Ve stopovém množství najdeme niacinamid v mase, rybách, ořeších a houbách, stejně jako v některých druzích zeleniny. Některé země obohacují o niacinamid vybrané potraviny uměle.