Kolagen

Ve vodě nerozpustná bílkovina, která je základem pojivových tkání (tvoří 25 - 30 % všech proteinů v těle savců, 70 % kůže a dokonce 10 % naší celkové hmotnosti)

Kolagen je zodpovědný za bezbolestný pohyb kloubů, zdravý vzhled pokožky, vlasů, nehtů i zubů. Bohužel, lidský organismus postupným stárnutím přichází oschopnost tvorby kolagenu a jeho nedostatek se pak projevuje esteticky (třepením nehtů, padáním vlasů či "křupáním" kloubů), ale i ze zdravotního hlediska. Pojivové tkáně ztrácí svoji elasticitu a organismus jakoby vysychá. Odtud už je nedaleko jak k bolestem, tak tvorbě vrásek.

Kolagenů je v současnosti známo nejméně 27 typů. V našem těle je nejčastěji, až v 90% zastoupen kolagen typu I. - obsahuje ho pokožka, kosti, šlachy i zuby. Další typy najdeme například v kloubních chrupavkách a cévních stěnách.

Účinky kolagenu na organismus:

1. Pokožka

Díky kolagenu zůstává pokožka vypnutá. Kolem čtyřicátého roku, kdy dochází v organismu k jeho úbytku, se začíná povolovat, objevují se první vrásky a celkově se zhoršuje její kvalita. Pokud ovšem kolagen organismu dodáme, tyto negativní projevy stárnutí se oddalují a je dokonce možné zvrátit proces tvorby vrásek.

2. Klouby a šlachy

Nedostává-li se kolagen pohybovému aparátu, nastávají bolesti a omezení hybnosti. Je totiž klíčovou složkou při ochraně kloubního pouzdra, chrupavek, šlach a vazů. A jako u většiny zdravotních problémů je lepší neřešit až stávající problémy, ale začít své klouby chránit preventivně. Dvojnásob to platí u aktivních sportovců, jejichž klouby jsou vystaveny několikanásobně větší námaze.

3. Nehty, vlasy a řasy

Třepící se a lámavé nehty mohou mít vícero příčin, jednou (a nezanedbatelnou) z nich je právě nedostatek kolagenu. Chcete-li zlepšit jejich kvalitu, je kolagen ideálním pomocníkem. Stejně blahodárné účinky má kolagen na vlasy a dokonce řasy.