Kofein

Stimulant centrální nervové soustavy a složka kosmetických produktů

Kofein je celosvětově nejčastěji konzumovanou psychoaktivní drogou. Je však legální a jeho konzumace ani prodej nejsou téměř nikde na světě nijak regulovány.

Co se týče mechanismu jeho účinku, vratně blokuje fungování adenosinu na receptorech a následně působí proti rozvoji ospalosti a únavy způsobené právě adenosinem. Kofein také stimuluje jisté části autonomního nervového systému. Nejlépe známým zdrojem kofeinu jsou kávové boby, tedy semena kávovníku.

Kofein má na organismus jak pozitivní, tak negativní účinky, například na kardiovaskulární choroby, u nichž se o jeho pozitivním či negativním vlivu stále spekuluje. Může také způsobovat nespavost či poruchy spánku.

A co kosmetika?

V poslední době se kofein začíná stále více a více využívat jako složka kosmetických přípravků díky své vysoké biologické aktivitě a schopnosti projít kožním pláštěm. Komerčně dostupné topicky aplikované přípravky obsahují obvykle 3% koncentraci kofeinu. Ten se používá jako aktivní složka v produktech proti celulitidě, protože působí jako prevence nadměrného ukládání tuku v buňkách.

Tento alkaloid také stimuluje degradaci tuků během lipolýzy skrze inhibici aktivity fosfordiesterázy. Kromě toho má kofein také prokazatelné antioxidační účinky. Podporuje ochranu buněk před ultrafialovým zářením (zejména napomáhá absorpci UVB paprsků) a zpomaluje proces fotostárnutí pleti. Navíc obsažený kofein v produktech zvyšuje mikrocirkulaci krve v pleti a také stimuluje růst vlasů.