Keratin

Rohovina

Keratin patří do rodiny stavebních bílkovin, tzv. skleroproteinů. Keratin je tou bílkovinou, která chrání epitelové buňky před poškozením a stresem – obojí může buňku zničit. Je hlavním konstrukčním prvkem vlasů a nehtů, poskytuje nezbytnou sílu a tuhost žvýkacím orgánům jako je jazyk a tvrdé patro.

Keratinové monomery se shlukují do svazků a formují vlákna, tzv. intermediární filamenta. Ta jsou přítomna i v keranocytech ve zrohovatělé vrstvě epidermis (keranocyty jsou buňky, které prošly procesem keratinizace).

Keratin pro krásné vlasy i pleť

Proces vzniku keratinu v buňkách, ale i větších struktur bohatých na keratin nazýváme keratinizace, rohovatění. V rámci tohoto procesu vzniká na kůži odolná vrstva, která chrání tělo před mechanickým poškozením i infekcemi.

Označení keratin se často objevuje také jako složka kosmetických přípravků, v tom případě se jedná o hydrolizovaný keratin, získávaný hydrolýzou vlny z ovcí. Jeho nejčastější využití je v produktech pro péči o vlasy (masky, šampony, kondicionéry), ale i v celé řadě produktů určených na péči o pleť. Ty poté mají hydratačení, vyhlazující a zjemňující účinky.

Slovo keratin je odvozeno z řeckého výrazu pro roh.