Jojobový olej

Olej získáváný ze semen rostliny jojoba s pozitivním vlivem na pleť

Rostlina Simmondsia chinesis, lidově zvaná jojoba kalifornská, je keř, jehož původním domovem je vyprahlá poušt Sonora na pomezí Kalifornie, Arizony a Mexika, v současnosti se již nicméně pěstuje i v jiných oblastech, například na velkých plantážích v Indii.

Olej nabitý vitamíny

Semena jojoby vypadají podobně jako kávová zrna, obvykle jsou ale větší s nestejnoměrným tvarem. Jejich extrakcí vzniká jojobový olej. Fakticky se ale nejedná o olej, ale polynenasycený vosk. Proto dokáže účinně chránit pleť, zachovat její hydrataci a zjemnit jak kůži, tak vlasy. Za pokojové teploty je jojobový olej díky obsahu nenasycených mastných kyselin tekutý. Dále obsahuje řadu živin včetně vitamínů ze skupiny B, vitamínu E, chromu, mědi, zinku a silikonu. S vysokým obsahem jódu se pojí schopnost jojobového oleje hojit poškození pleti. Z nenasycených mastných kyselin se v jojobovém oleji vyskytuje kyselina eruková, kyselina gadolejová a olejová.

Američtí Indiáni si jojobového oleje pro jeho vlasnosti cenili odjakživa, využívali jej především v lidové medicíně pro léčbu odřenin, boláků, modřin či pohmožděnin. V současnosti se využívá pro zlepšení stavu pleti s akné, lupénkou, popáleninami od slunce či popraskané a přesušené pleti. Podporuje také růst vlasů, topicky jojobový olej proto užívají i osoby postižené vypadáváním vlasů. jako hydratační látka zjemňuje pleť a vyživuje vlasové folikuly. Jojobý olej je navíc oblíbeným nosným olejem pro další oleje a účinné látky, u nichž zlepšuje efektivu a vstřebatelnost do pleti.

Jak jojobový olej používat?

Pro hydrataci pleti a vlasů, pro redukci vrásek, odstranění make-upu, jako balzám na rty nebo proti zánětům a podrážděním pleti. Vhodný je jojobový olej dokonce i pro mastnou pleť. Při topické aplikaci totiž reguluje aktivitu mazových žláz a omezuje nadprodukci kožního mazu. Díky tomu, že působí antibakteriálně, antioxidačně, je nekomedogenní (neucpává póry) a na pleti působí proti patogenům, může být dokonce prevencí vzniku akné.

Hydratuje pleť, působí proti jejímu podráždění a redukuje jak suchost pleti, tak její popraskání a šupinky. Na kůži utváří jemnou olejovou vrstvu, která v ní dokáže zadržet vláhu. Podporuje hojení pleti a její regeneraci, stimuluje syntézu kolagenu, posiluje krevní kapiláry, a tím napomáhá zachování mladistvě svěží a pevné pleti bez vrásek.