Androgenní alopecie

Bežná forma ztráty vlasů u mužů i žen

V případě androgenní alopecie dochází v jasně určených oblastech na hlavě, u mužů vlasy ustupují nad „kouty“, až v průběhu času zbývá zezadu na hlavě pouze pás vlasů mezi ušima. Stejně tak mohou vlasy ustupovat na temeni, což většinou vede k částečné či kompletní plešatosti.

Na vině je testosteron

U žen se androgenní alopecie projevuje jinak. Dochází při ní ke ztenčování vlasů na celé hlavě, nicméně vlasová linie neustupuje dozadu. U žen vede androgenní alopecie jen zřídkakdy ke kompletní plešatosti.

Důvodů vzniku androgenní alopecie je více: různá onemocnění (jednat se může o ischemickou chorobu srdeční, zvětšení či rakovinu prostaty, poruchu inzulinové rezistence v případě cukrovky či obezity a vysoký krevní tlak), užívání léků a doplňů stravy nebo stačí i stresující zážitek.

Nejčastěji se však jedná o genetickou záležitost. Po mužské linii se v případě androgenní alopecie přenáší zvýšená citlivost vlasových váčků na hormon dihydrotestosteron. Folikuly, které jsou touto citlivosté postižené, se stále změnšují a krátí svůj cyklus, až dojde k úplnému zastavení produkce zdravého vlasového vlákna.