Zima je nejlepší čas na to začít bojovat proti hyperpigmentaci. Tak se přidejte!

Zima je nejlepší čas na to začít bojovat proti hyperpigmentaci. Tak se přidejte!

Hyperpigmentace, nebo nadměrná pigmentace, stařecké, sluneční nebo játrové skvrny, melasma – to je několik označení jednoho a téhož – tmavých skvrn, které se objevují na pleti. Barevný tón pleti ani barva kůže nehraje roli, v tomto je hyperpigmentace naprosto rovnocenná, objevit se může zkrátka u každého.

Hyperpigmentaci má na svědomí ultrafialové záření, které stimuluje pigmentové buňky melanocyty v epidermis k produkci kožního barviva melaninu. Díky produkci melaninu se pleť ztmavuje a ano, my se opalujeme. Jenže když je produkce melaninu nadměrná a opakovaná, může dojít k tomu, že již tmavé skvrny na naší pleti zůstanou. A tak vzniká hyperpigmentace.

Nejvíc problematické je to, že většina tmavých skvrn, která se na pleti objeví, začala vznikat třeba už před dvaceti lety. Obvykle totiž trvá minimálně deset let, aby se poškození pleti slunečním zářením projevilo v podobě permanentních tmavých fleků na kůži. A každé další osvícení UV zářením je ještě ztmavuje a zhoršuje.

Nejen jeden původce hyperpigmentace

Mezi další příčiny vzniku hyperpigmentace patří příliš velký žár, který může produkci melaninu také spustit. I když svoji pleť tedy chráníte, jak můžete, před ultrafialovým zářením, zaskočit vás může teplo. Výrazné teplo totiž dokáže úplně stejně vybudit melanocyty k produkci melaninu.

Druhou hodně významnou příčinou jsou hormonální změny – ať už jako důsledek užívání hormonální antikoncepce nebo po těhotenství. Stejně tak může nadměrná pigmentace pramenit z poranění pleti. Představte si, když si „vynípnete“ pupínek. Často po něm zůstane červeno-hnědá jizvička, která ne a ne zmizet, i když se snažíte ji pořádně vyživit vitamínem E nebo jiným produktem na jizvy po akné. Ale víte, proč nezmizí? Protože to není jizvička po akné, ale pozánětlivá hyperpigmentace, která se objevuje na pleti v místě poškození či zánětu…

Proč by vás měla vlastně nadměrná pigmentace vůbec zajímat? No minimálně třeba proto, že vás tmavé skvrny na pleti dělají opticky starší! Dokonce starší, než dělají běžné vrásky a jemné linky.

Chytré produkty vám pomohou

Proto je vhodné zaměřit se na produkty, které proti hyperpigmentaci bojují. Většinou se nejedná vyloženě o „bělící“ produkty, ale takové produkty, které podporují exfoliaci pleti – díky ní dojde k odstranění svrchních odumřelých kožních buněk, včetně tmavých skvrn, a pleť tak získá projasněný vzhled. Kromě toho tyto produkty cílí na místa, kde se produkuje melanin, a jeho produkci pozastavují. Důsledkem je redukce tmavých skvrn.

Pokud se zaměříte na odstranění tmavých skvrn a to, aby vaše pleť byla světlá a prozářená, nemusíte se již starat o vrásky či jemné linky, mladistvý vzhled bude samozřejmostí.

Pravidla odstranění nadměrné pigmentace

1. trpělivost

Protože tmavé fleky na pleti nevznikly během jednoho dne, nejde je ani během pár dní odstranit. U většiny produktů je třeba je důsledně používat alespoň čtyři týdny, aby se jejich účinek projevil… I když naši novinku, ultradepigmentační sérum White Balance Brightening Serum stačí pro první viditelné výsledky používat pouhých 14 dní!

2. důslednost

Je sice hezké, že si nakoupíte plno produktů proti hyperpigmentaci nebo dokonce podstoupíte kosmetická ošetření, ale dokud nebudete maximálně důslední v každodenním používání přípravku s SPF, tak je každá aktivita zbytečná. Hyperpigmentace totiž neustále „čeká“ v pleti na to, aby se mohla po ozáření ultrafialovými paprsky zase vyšplhat na povrch kůže. Tak ji nenechte!

3. kvalitní pomocníci

Hyperpigmentace nezmizí nikdy sama, je potřeba jí trošku pomoci. A jací jsou pro vás nejlepší pomocníci?

Blokátor pigmentu

Existuje mnoho různých typů látek, které blokují produkci melaninu, a díky tomu působí proti formování tmavých skvrn. Patří mezi ně tyrozinázové inhibitory (například známý hydrochynon, kyselina kójová), které blokují aktivitu enzymu tyrozinázy, který je pro produkci melaninu nezbytný.

Poté existují tzv. PAR-2 inhibitory jako je niacinamid nebo sójový olej, které snižují pohyb a distribuci melanosomů, což vede k zesvětlení existujících pigmentací.

Niacinamid a další účinné látky najdete v setu dvou depigmentačních krémů White Balance Overnight Repair a White Balance Everyday Protect. Jeden krém je pro denní ochranu a jemné zesvětlení, druhý noční krém se vrhne se "těžkou" práci a ještě více zapracuje na bělení pigmentací.

Blokátor pigmentu je vhodné používat každé ráno i večer na vyčištěnou pleť, nebo dle instrukcí u produktu.

Exfoliátor

Exfoliace je pro mladistvě rozzářenou pleť nutnost. Vybírejte ale na bázi chemické, tudíž s využitím jemných AHA a BHA kyselin, které vás zbaví odumřelých kožních buněk i s nežádoucím melaninem. Porozhlédněte se po látkách jako je kyselina glykolová, kyselina mléčná, citronová či salicylová. Exfoliátor může mít podobu toneru, séra, pleťového krému i produktu na čištění pleti, nenechte se zmást.

Je-li koncentrace kyselin v produktu nízká, bez obav jej můžete používat každý den. Je-li ovšem vyšší, zůstaňte u frekvence používání dvakrát až třikrát do týdne. Pokud byste totiž exfoliovali příliš, mohlo by dojít k podráždění pleti, vzniku zánětu… a vzniku hyperpigmentace!

Vyzkoušet můžete i profesionální ošetření, tedy hlubší chemický peeling. Například peeling WhitePeel je přímo určení na ošetření pleti, kterou trápí hyperpigmentace. Tuto proceduru nicméně musíte podstoupit u odborníka, protože sami byste si kvůli silnější koncentraci aktivních látek mohli naopak ublížit. Tedy ne sobě, ale spíš své pleti.

Přípravek s SPF a fyzikální ochranou

Oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý jsou trefa do černého! Tato minerální (fyzikální) ochrana před slunečním zářením totiž pleť chrání výrazněji, než pouhá ochrana chemická. Přípravek používejte skutečně každý den, po aplikaci blokátoru pigmentu, nicméně před nanesením make-upu. Ochrana před UV zářením se vám bude hodit nejen jako prevence hyperpigmentace, ale také ji využijete po exfoliaci. Pleť je totiž po exfoliaci či používání retinolu náchylnější ke spálení a poškození slunečním zářením.

Vedle toho sáhněte také po topicky aplikovaných antioxidantech, které proti vzniku tmavých skvrn také bojují. Jako nejúčinnější se pak jeví topicky aplikovaný vitamín C.

C-TETRA CREAM C-TETRA CREAM Nabijte po ránu svoji pleť energií denním krémem C-TETRA CREAM. Nejoblíbenější produkt od Medik8 – vitamínové sérum C-TETRA  v podobě luxusního krému pro rozjasnění a zpevnění pleti, její hydrataci a efektivní boj s volnými radikály. 1 500 Kč

S článkem souvisí tyto výrobky:

C-TETRA CREAM
Nabijte po ránu svoji pleť energií denním krémem C-TETRA CREAM. Nejoblíbenější produkt od Medik8 – vitamínové
100% vegan
V těhotenství a při kojení
1 500 Kč
Skladem - ihned posíláme
Starší články:
Přečtěte si přesný postup, jak odstranit mílie
Problémy s pletí19.10.2016

Přečtěte si přesný postup, jak odstranit mílie

Tyhle malé bílé "tečky" na obličeji jsou dost urputné. My pro vás ale máme návod krok za krokem, jak se jich zbavit. Bez bolesti a bez jizev!

Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť
Problémy s pletí11.10.2016

Probiotika vám pomohou zbavit se akné. Musíte si je ale dát nejen k jídlu či pití, ale rovnou i na pleť

Probiotika odborníci vzývají již léta kvůli pozitivnímu účinku na střevní mikrofloru, ať už ve formě doplňků stravy nebo jejich konzumací například v podobě kefíru či kombuchy. Pro ještě lepší výsledky nicméně nyní dermatologové a kosmetičky doporučují aplikaci probiotik přímo na pokožku.

Nejlepší způsoby, jak se zbavit černých kruhů pod očima. Nadobro!
Problémy s pletí20.9.2016

Nejlepší způsoby, jak se zbavit černých kruhů pod očima. Nadobro!

Tmavé kruhy pod očima mohou mít mnoho příčin, od dědičnosti přes alergii až po špatnou životosprávu nebo nedostatek spánku.

8 zvyků, které vám zničí pleť, pokud s nimi okamžitě nepřestanete!
Problémy s pletí15.9.2016

8 zvyků, které vám zničí pleť, pokud s nimi okamžitě nepřestanete!

O některých věcech z tohoto seznamu asi víte, že nejsou pro pleť zrovna nejlepší (jako třeba spaní bez důsledného odlíčení make-upu), ale u některých byste to určitě nečekali!

Znáte nejčastější příčiny „dospělého akné“?
Problémy s pletí5.9.2016

Znáte nejčastější příčiny „dospělého akné“?

Akné bohužel zdaleka není jen záležitost puberťáků a objevit se může i ve vyšším věku. Je proto vhodné znát jeho nejčastější spouštěče.