Vše, co potřebujete vědět o parabenech v kosmetice

Vše, co potřebujete vědět o parabenech v kosmetice
Rubrika: Problémy s pletí 01.06.2013
tisk

Všude pořád slyšíme, že bychom si měli vybírat kosmetiku, která neobsahuje parabeny, ale co vlastně ty parabeny jsou? Pojďme se problematice podívat pořádně na zoubek.

Co je to paraben?

Parabeny jsou skupina konzervačních látek, které se používají ve farmacii, potravinářství, ale také v kosmetice. Na obalech potravin či kosmetických výrobků jsou označeny velkým písmenem E a následujícím trojčíslím např. E214, E126 atd. Aniž bychom to věděli, s parabeny naše tělo přichází do styku denně. Můžeme je najít v některých šamponech, odličovadlech, sprchových gelech, krémech nebo např. v lécích. Mnohé studie a úvahy se pozastavují nad faktem, kolik konzervačních látek je člověk schopen do svého těla vetřít v podobě kosmetiky nebo spořádat v potravinách. 
 

Proč se parabeny v kosmetice objevují?

Parabeny jsou látky, které mají antibakteriální účinky. Tato vlastnost zaručuje, že výrobek nepodléhá po delší dobu kazivosti. Výrobci kosmetiky proto s oblibou parabeny používají, aby prodloužili trvanlivost svých kosmetických výrobků a dokázali, tak prodat více kusů a vydělat více peněz.
 

Proč mohou být parabeny nebezpečné?

Bylo prokázáno, že parabeny mají stejné vlastnosti a tedy i podobné chování jako ženský hormon estrogen. Tyto látky tedy mohou ovlivňovat některé procesy v těle spojené s hormonální aktivitou a nerovnováhou a tím mohou přispět ke vzniku zdravotních problémů. Žádná studie však přímou závadnost parabenů neprokázala. 
 

Jsou ženy parabeny více ohroženy než muži?

Ženy nejsou nijak více náchylné na možné nežádoucí projevy parabenů. Problém spočívá spíše v kumulaci parabenů v těle. Něžná pohlaví více pečují o svou hygienu i krásu, a proto mnohdy používají mnohonásobně více kosmetických přípravků než muži. Z tohoto důvodu poté nashromáždí se svém těle větší množství parabenů a proto je riziko u žen vyšší než u mužů.
 

Jak poznám, že je kosmetika bez parabenů?

Klíčem k úspěchu je etiketa. Možná nesnášíte ženy, které stráví hodiny v drogerii čtením etiket a účinků kosmetický přípravků, ale i toto není občas od věci. Stačí rychle prolítnout etiketu přípravku. Pokud se parabeny objevují v horní části výčtu složení přípravku znamená to, že produkt je jich plný. Pokud jsou však na konci seznamu přípravek jich obsahuje méně. Nejlepší je však samozřejmě kupovat přípravky s nápis „Neobsahuje parabeny“.
 

Je kosmetika bez parabenů méně účinná?

Jak již bylo řečeno, parabeny působí na trvanlivost produktu nikoliv na účinnost. Proto si klidně můžete koupit kosmetiku bez parabenů. Rozhodně nebude méně účinná než ta s parabeny.
 
Kosmetika bez parabenů
Konec článku