Péče o citlivou aknózní pleť je oříšek. Vsaďte na beta-glukany

Péče o citlivou aknózní pleť je oříšek. Vsaďte na beta-glukany
Rubrika: Problémy s pletí 24.02.2019
tisk

Vybrat správnou péči o pleť, která trpí na akné, ale zároveň je přecitlivělá, nebo dokonce v některých lokalitách také vysušená, bývá komplikované. Některé lokality je třeba čistit a ulevit jim od kožního mazu, jiné naopak zahrnout hydratací. A celkově pleť potřebuje obnovit fungování ochranné kožní bariéry. Jedním z typů aktivních látek, které mohou zdraví a krásu pleti podpořit, jsou beta-glukany.

Beta-glukany jsou druhem rozpustné vlákniny, která se může získávat mimo jiné z ovesných vloček, nazývat je nicméně můžeme i přirozeně se vyskytujícími polysacharidy, lineární polymery glukózy. Nachází se v třeba v buněčných stěnách pekařských kvasnic, některých typech hub a plísní, řasách nebo obilných otrubách.

Nejen jako doplňky stravy

V současné době se beta-glukany stávají velmi často složkou kosmetických produktů. Proč? Protože mají hned několik pozitivních účinků na pokožku. Již delší dobu se využívají v podobě doplňků stravy, a to mimo jiné pro podporu obranyschopnosti. V organismu totiž navyšují aktivitu makrofágů, buněk imunitního systému, které likvidují potenciálně škodlivé patogeny.

Co se však pleti týče, redukují vrásky a jemné rýhy a ulevují od podráždění a přecitlivělosti a pleť zklidňují. Podobně jako v těle také v kůži navyšují aktivitu makrofágů, čímž snižují riziko infekce a stimulují hojení pokožky. Zlepšují také stav popálené pokožky a urychlují její regeneraci.

Úleva pro namáhanou pleť

Ideální jsou proto pro suchou, hrubou či popraskanou pleť. Tu chrání před infekcemi, podrážděním a vnějšími stresory. Vhodné jsou nejen pro pleť poškozenou či popálenou, ale také stiženou ekzémy a dermatitidami.

Posílení kožní bariéry podporuje úlevu od těchto nežádoucích stavů. Jednotlivé molekuly beta-glukanů se k sobě na povrchu kůže vážou, a utváří tím lehký film, který ještě více zlepšuje kvalitu kožního pláště. Z pozitivního vlivu beta-glukanů mohou těžit všechny typy pleti, zejména ale pleť citlivá či náchylná k začervenání a podráždění.

Antioxidace proti předčasnému stárnutí pleti

Beta-glukany jsou navíc přímo nabité antioxidanty, podporují tedy antioxidační systém pleti, a tím pádem brání jejímu předčasnému stárnutí. Neutralizují volné radikály, a tím snižují poškození kůže na buněčné úrovni.

Antioxidanty by měly být součástí každodenní péče o pleť, protože oxidativnímu stresu jsme například prostřednictvím ultrafialového záření nebo znečištění vystavování každý den. Mimochodem, volné radikály se v organismu formují i vlastními metabolickými procesy těla!

Úleva pro suchou pleť

Beta-glukany zajistí také hloubkovou hydrataci kůže. Při topické aplikaci prostupují nejen do epidermis, ale i hlouběji do dermis. Tady zlepšují hydrataci, čímž zlepšují vzhled vrásek a jemných rýh.  Působí jako humektanty, tedy látky, které do kůže uzamykají vláhu a zároveň brání jejímu vypařování prostřednictvím transepidermální ztráty vody. Beta-glukany mají navíc podobnou strukturu jako oblíbená hydratační látka kyselina hyaluronová. U ní se tvrdí, že je nejsilnějším hydratačním činidlem, které v sobě dokáže zadržet obrovské množství vody (až tisícinásobek své váhy). Jenže beta-glukan dokáže něco podobného, podle některých výzkumů dokáže hydratovat pleť až o pětinu více než kyselina hyaluronová.

S hydratací úzce souvisí anti-agingový účinek. Přesušená pleť nemůže nikdy vypadat mladistvě. Beta-glukany ale podporují omlazení i dalším mechanismem. Protože se jedná o molekuly unikátního cukru, mohou se vázat na řadu receptorů v lidském těle. V závislosti na tom, kde se molekula naváže, může mít beta-glukan rozdílný účinek. Posiluje hydrataci, a navíc podporuje produkci kolagenu ve fibroblastech, čímž ještě více redukuje vrásky a zpevňuje povolenou pleť. Mají navíc podobně fotoprotektivní účinek na kůži jako vitamín E, což znamená, že posiluje odolnost pleti vůči UV paprskům.

Konec článku