Největší chyby v péči o pleť. Neděláte je také?

Největší chyby v péči o pleť. Neděláte je také?
Rubrika: Problémy s pletí 12.07.2019
tisk

Každý je přesvědčený o tom, že pro svoji pleť dělá to nejlepší, co může. Ne vždy to ale tak skutečně je. Jaké chyby děláme nejčastěji ve dvaceti, třiceti i čtyřiceti?

Největší chyby, kterých se dopouštíte ve dvaceti…

1. Nepoužíváte opalovák

O tom, jak je nutné nosit každý den opalovací krém, byly popsány stohy papíru a spousty webových stránek. Opalovací krém působí jako prevence vrásek, hyperpigmentace, ale i rakoviny pleti. Pro maximální ochranu je nutné nejen aplikovat krém každý den, ale také jeho aplikaci během dne, zejména, pokud svítí sluníčko, pravidelně opakovat. Pokud nosíte make-up, volte ten s SPF ochranou, nebo můžete na pleť nanést CC krém. A zapomínat byste rozhodně neměli ani na aplikaci produktu na hřbety rukou a dekolt. Právě tam se totiž začínají stařecké skvrny tvořit jako první.

2. Nepoužíváte produkty proti vráskám

Jestli si myslíte, že produkty s nálepkou anti-ageing, tedy omlazující, jsou jen pro vyšší věkovou kategorii, mýlíte se! Je to totiž podobné jako s nadměrnou pigmentací a ochranou před sluníčkem. Pokud se v mládí dostatečně nechráníte, stařecké skvrny vám budou naskakovat jak na běžícím pásu. Aktivním používáním produktů podporujících omlazení pleti de facto zamezíte, respektive zpomalíte její stárnutí. Když je vám dvacet pět, určitě nemusíte mít strach z ověřené kombinace vitamín C ráno a vitamín A večer. Začněte produkty s nejnižšími koncentracemi, které vybudí vlastní produkci důležitých kožních bílkovin kolagenu a elastinu již nyní a sami sobě za pár let poděkujete.

3. Nečistíte si mobil

Mobilní telefon je dokonalý magnet na bakterie! Nejen, že na něj saháme mnohdy špinavýma rukama, ale také si jej přikládáme i k obličeji. Na displej se tedy dostává nejen špína z rukou, ale i kožní maz, zbytky make-upu a další nečistoty. To vše může být příčinou akné a dalších nedokonalostí pleti. Displej byste proto měli čistit, a to třeba dezinfekčními ubrousky s obsahem alkoholu.

4. Léčíte akné stejně, jako když vám bylo -náct

Pupínky akné v dospělosti vznikají z trochu jiných důvodů než v pubertě. Na vině jsou sice také hormony, ale jiné druhy. Kromě toho se mění kvalita pleti, která má tendence být sušší. Proto byste se měli spolehnout na jiné typy produktů, které by měly být jemnější a méně koncentrované. Rozhodně nevybírejte produkty s alkoholem a benzoyl peroxidem, a raději volte kyselinu mandlovou nebo niacinamid. A jelikož jste už dospělí, a měli byste tím pádem mít nějakou míru sebeovládání, fakt už se nepouštějte do vymačkávání pupínků, radši volte cílené produkty pro urychlení jejich hojení. Když totiž proti pupínku aktivně zakročíte, je pravděpodobné, že vám po tomto zásahu na pleti zůstane nepěkná vzpomínka, v lepším případě v podobě pozánětlivé hyperpigmentace, v horším případě pak rovnou v podobě jizvy. A s nimi je již těžší pořízení.

Největší chyby v péči o pleť třicátníků a třicátnic

1. Kašlete na péči o pleť

S rostoucím věkem byste měli začít dbát na to, aby péče o pleť byla konzistentní, tedy dodržovat opravdu ranní i večerní rituály, alespoň v podobě čištění pleti a hydratace, přes den případně ochrany před sluníčkem. Pokud však chcete zpomalit stárnutí pleti, je vhodné přidat i další kroky – vitamín C, vitamín A, antioxidanty nebo peptidy. Nebo vícero aktivních látek dohromady.

Jakmile najdete produkty, které vám vyhovují, jejich používání se držte. Jen v průběhu času můžete zvyšovat koncentraci aktivních látek, případně je mezi sebou prostřídávat. To se hodí i proto, že se na pleti může objevovat více nedostatků zároveň – můžete například používat produkt s vitamínem A jako anti-ageing, po jeho vypotřebování použít sérum proti nadměrné pigmentaci – tmavým skvrnkám na pleti vzniklým z přílišného slunění, a pak se zase vrátit k retinolu. Nebo si zvolit pro péči peptidové sérum, a po jeho spotřebování se vrhnout na anti-ageingový a antipigmentační vitamín C. Možností je bezpočet. Jen mějte na paměti, že některé produkty se mezi sebou nesnáší. Kombinování proto raději konzultujte vždy s odborníkem, abyste své pleti neuškodili.

2. Příliš exfoliace

Exfoliace je pro mladistvý vzhled i zdraví pleti klíčová. Jenže nic se nesmí přehánět, a u exfoliace to platí dvojnásob! Ve třiceti začíná pomalu pleť ztrácet svoji elasticitu, a hrubou nebo příliš častou exfoliací může dojit k poškození krevních kapilár a zviditelnění jemných linek a vrásek. Samozřejmě se nebavíme o běžných čističích pleti s obsahem jemných AHA či BHA kyselin, ale máme na mysli koncentrované enzymatické peelingy či hrubé mechanické scruby, jejichž aplikaci byste měli omezit a rozhodně je nepoužívat každý den.

Čtyřicítka na krku: V čem chybujete v péči o pleť?

1. Málo hydratace

Ať už máte jakýkoliv typ pleti, po čtyřicítce se hydratace vždy hodí. V důsledku hormonálních změn pleť rychleji vysychá a snižuje se její schopnost uzamykat v sobě vláhu, což podporuje vznik a viditelnost jemných rýh a vrásek. V případě, že je vaše pleť sušší či citlivá, sáhněte třeba po olejovém či krémovém čističi pleti, pokud je pleť spíše normální, volte třeba smývací micelární pěnu s obsahem olivového oleje, který i během čištění pleť jemně hydratuje. Pokud nejste příznivci hutných, výživných krémů, sáhněte po hydratačním séru s kyselinou hyaluronovou, které pleť nezatěžuje, ale pouze krásně osvěží.

2. Vynecháváte specializovanou oční péči

Možná jste přesvědčeni, že speciální oční péče není potřeba a že si oční okolí vystačí s produkty, které používáte na celý obličej, zejména pokud mají kvalitní složení. To je sice částečně pravda, ale jelikož se kůže v očním okolí od pleti na obličeji liší svojí tenkostí a vyšší náchylností k vysychání a vráskám, je vhodné, zejména s rostoucím věkem, kdy se snižuje obsah kolagenu, elastinu a dermální kyseliny hyaluronové, zvolit kosmetické produkty určené přímo pro oční okolí – základem jsou oční denní krém s SPF a výživný noční krém, případně denní a noční sérum či další specializované produkty, například proti vráskám či tmavým kruhům pod očima a otokům. Séra určená na oční okolí mívají typicky nižší koncentraci aktivních látek, dostatečně účinnou pro viditelný efekt, ale nižší, aby nedošlo k podráždění.

Konec článku